Nie zatrzymujmy się tylko na liczbach - apelował bp Marek Solarczyk przed tygodniem modlitw o powołania. Wskazał na słowa papieża, że "wszyscy jesteśmy powołani do adorowania Boga w swoim sercu".
Pięćdziesiąty pierwszy Światowy Tydzień Modlitw o Powołania zacznie się 11 maja, w IV Niedzielę Wielkanocną. - Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na to, że Kościół daje nam szczególny czas refleksji nad powołaniami i modlitwy w tej intencji - stwierdził bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań, na konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie. Będzie ono przebiegało pod hasłem "Powołania. Świadectwo Prawdy".
Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przypomniał też słowa, które polscy biskupi usłyszeli od papieża Franciszka w czasie wizyty ad limina apostolorum. - Niech jednak Kościół w Polsce nadal niestrudzenie modli się o nowe powołania do kapłaństwa - mówił wówczas ojciec święty. Bp Solarczyk przypomniał również, że papież zwraca uwagę na działanie Boże i pewną tajemnicę związaną z powołaniem człowieka.
Krótko nawiązał również do orędzia papieża Franciszka na na zbliżający się Światowy Tydzień Modlitw o Powołania. - Widać w nim wezwanie do tego, aby powołani szczerze przeżywali swoją wiarę - powiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Wskazał na słowa papieża, że "wszyscy jesteśmy powołani do adorowania Boga w swoim sercu".
Ks. prof. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań doprecyzował, że mówiąc o powołaniu, zespół episkopatu myśli także o małżeństwie, jako jednym z trzech szczególnych typów powołania. Mówił o tym, jak ważne jest budowanie kultury powołania, o którą na koniec spotkania z dziennikarzami apelował bp Solarczyk. - Często widać w świecie niezrozumienie, także wśród katolików, tego na czym polega charakter oraz istota powołania kapłańskiego albo zakonnego - stwierdził krajowy duszpasterz powołań.
Sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, ks. Parafiniuk zaprezentował materiały powołaniowe przygotowane przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań. To poręczna teczka zawierająca orędzie papieża Franciszka, homilie powołaniowe, konferencje, przykładowe konspekty do lekcji religii, nabożeństwa i materiały liturgiczne oraz krótką statystykę powołaniową.
Ten ostatni element zwraca zawsze największą uwagę. - Nie zatrzymujmy się tylko na tych liczbach, ale patrzmy na powołania w szerszym kontekście - zwracał uwagę bp Solarczyk. Przedstawił przygotowane przez siebie wykresy, podkreślił jedynie ogólne tendencje, które można było z nich zobaczyć. Jak mówił, dane są niepełne, aby prowadzić na ich podstawie daleko idące wnioski. Do tego dochodzą inne czynniki jak choćby postępująca emigracja.
Ze statystyki Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań wynika, że 1 października 2013 r. do seminariów diecezjalnych zgłosiło się i naukę rozpoczęło 582 kleryków. W roku 2012 było ich 664, a rok wcześniej - 640. Łącznie na koniec w września w polskich seminariach było 2959 kleryków. W 2012 r. było ich 3091.
Na przestrzeni pięciu lat można wskazać spadek powołań o 1070 kandydatów do święceń. Pod względem liczby kleryków w seminariach diecezjalnych nadal przewodzi diecezja tarnowska - 219 kleryków. Dalej, diecezja warszawska - 145 alumnów i diecezja katowicka - 130 kandydatów do święceń.
Bp Solarczyk poinformował, że rozmawia z pracownikami Instytuty Statystyki Kościoła Katolickiego, aby razem opracować dokładniejsze dane związane z powołaniami, także tymi małżeńskimi. - Pierwsze dokładniejsze zestawienia przedstawimy z pewnością przed kolejnym tygodniem modlitw o powołania - zapowiedział.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.