Papież zjadł obiad z ubogimi

Podczas posiłku Franciszek rozmawiał z 8 palestyńskimi rodzinami.

We franciszkańskim klasztorze Casa Nova w Betlejem papież Franciszek zjadł obiad z grupą ośmiu palestyńskich rodzin. - Nie chciał jeść z kardynałami, biskupami, z politykami, lecz z ubogimi rodzinami. Tak jak Jezus chciał być bliski ubogim - skomentował ten fakt biskup pomocniczy łacińskiego patriarchatu Jerozolimy William Shomali.

Wyjaśnił, że każda z rodzin reprezentowała jedną kategorię ubóstwa o podłożu humanitarnym, politycznym lub społecznym.

Jedna z rodzin (George Sbeit z żoną Shadią) pochodziła z Ikrit, wioski w Galilei, która w 1948 r. została ewakuowana przez wojska izraelskie, po czym zrównana z ziemią. Oszczędzono jedynie kościół. Mimo wyroków sądów, arabscy mieszkańcy tej wsi nadal nie mogą tam z powrotem zamieszkać.

Kolejna rodzina (Elias Abu Mohor z żoną Juliet i 2 córkami: Isabel i Elizabeth) jest jedną z 58 mających ziemię w dolinie Cremisan w Bajt Dżala. Budowany przez Izrael tzw. mur bezpieczeństwa odetnie je od należących do nich terenów.

Była też rodzina należąca do kategorii czekających na możliwość połączenia (Joseph Hazboun z żoną Rimą i 2 dzieci: synem Yazanem i córką Laian). Jedno ze współmałżonków (w tym przypadku żona) mieszka w Jerozolimie, a drugie na terenie Palestyny. Według prawa izraelskiego bowiem niełatwo jest do Jerozolimy sprowadzić na stałe palestyńskiego współmałżonka.

Był też obecny Shawki Halaby z żoną Ablą i 2 synami: Fadim i Tamerem. Ich trzeci syn przebywa w izraelskim więzieniu, skazany na dożywocie.

Na obiad została zaproszona Layla Shatara, wdowa z Betlejem, której syn uciekł do Strefy Gazy po oblężeniu bazyliki Narodzenia w 2002 r.

Ze Strefy Gazy przyjechała chrześcijanka Rania Michel Mizak, a z Bajt Dżala niemogący uzyskać żadnego dokumentu tożsamości 23-letni Mike Abed Rabbo. Był też były narkoman Zakaria Zakaria z Betlejem, mający obecnie problemy ze zdrowiem.

Każda z rodzin mogła przedstawić papieżowi swoją sytuację i z nim porozmawiać. Argentyński franciszkanin był tłumaczem na język arabski.

«« | « | 1 | » | »»
 • opinia
  25.05.2014 14:14
  Hipokryzja i tyle.
 • katolik
  25.05.2014 16:15
  Już widać, że Franciszek nie jest katolickim papieżem. Żydzi nie uznają Pana Jezusa ani nie są ochrzczeni.
  Pan Jezus Chrystus: I rzekł do nich: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony”. Mk 16. 15-16
  Dlatego polecam rady praktyczne jak uniknąć piekła. Kto chce skorzystać niech skorzysta a kto nie, to jego sprawa.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  wiecej »