To będzie publiczny akt uznania, przed Bogiem i ludźmi, odpowiedzialności i grzechu – tak o liturgii pokutnej za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży, jaka odbędzie się w najbliższy piątek mówił o. Adam Żak SJ.
Będzie to pierwsze tego typu nabożeństwo w Polsce, a zarazem centralne wydarzenie międzynarodowej konferencji na temat „Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”, jaka odbędzie się w dniach 20-21 czerwca w Krakowie na Akademii „Ignatianum”. Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka podkreślił, że będzie to również „akt przeprosin skierowanych do Boga i do człowieka, gdyż nie ma pojednania z Bogiem, bez pojednania z człowiekiem”. - Jak również akt nadziei na przebaczenie, na pojednanie i postanowienia działania inaczej, tzn. poprawy. Jeśli coś zaniedbaliśmy, to zobowiązujemy się nie więcej tego nie zaniedbywać – powiedział jezuita.
Liturgii pokutnej w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie wieczorem 20 czerwca będzie przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, ale wezmą w niej udział m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz a także inni biskupi.
Nabożeństwo to jest wzorowane na liturgii sprawowanej podczas sympozjum w Watykanie w 2012 r. Podobnie jak wtedy, także w Krakowie będzie można usłyszeć słowa przejmującej modlitwy: „Mieliśmy ratować «maluczkich» Królestwa Bożego, a staliśmy się narzędziem zła przeciw nim”, „zgrzeszyliśmy, wszyscyśmy od Ciebie odstąpili, czy to wykorzystując «maluczkich», czy osłaniając tych, którzy stali się sprawcami tego zła”, „Uczuliśmy lęk i przerażenie wobec grzechu, który nas zranił, ukryliśmy go przed światem, ponieważ nie zaufaliśmy Twojej obietnicy i uważaliśmy, że sami sobie z nim poradzimy, zapominając, że mamy się uchwycić Twojego zbawczego krzyża. Strzegliśmy grzechu w nas samych, jak w jakimś grobowcu, bez powierzenia go Twojemu miłosiernemu sercu”.
Liturgia – jak zapowiedział o. Żak - będzie medytacją sytuacji człowieka, a z drugiej strony modlitwą przebłagalną i pokutną. - Wspólnie będziemy wypraszać dar serca skruszonego i pojednania z Bogiem i ludźmi. Zdobywając wiedzę o przestępstwach i grzechach oraz o ich tragicznych skutkach, chcemy to czynić z sercem otwartym na łaskę nawrócenia – podkreślił koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Dodał, że nabożeństwo pokutne jest publicznym wydarzeniem, żeby było jasne, że wszystkie wysiłki zarówno te związane z zdobywaniem wiedzy, zmianami strukturalnymi, prowadzą do tego, żeby odpowiedzieć ewangelicznie na problem nadużyć seksualnych. - Dla Kościoła jest istotną rzeczą, żeby to była odpowiedź ewangeliczna – zaznaczył.
Jako wierzący czerpiemy odwagę do stawienia czoła temu złu, z łaski Bożej. Siłę chcemy czerpać z Bożego miłosierdzia, żeby uczyć się też prawdziwego miłosierdzia, które – jak się wyraził – „nie rozmywa sprawy, nie usprawiedliwia słabością ludzką”. – Przestępstwa seksualne wobec dzieci i młodzieży to nie jest tylko słabość ludzka, nie można tego bagatelizować. Trzeba stanąć przed Bogiem w prawdzie i skrusze – stwierdził o. Żak.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.