Portale społecznościowe w Iranie zakazane

Irański trybunał rewolucyjny skazał osiem młodych osób na kary od 11 do 21 lat więzienia za "szerzenie propagandy przeciwko władzy" - podały w poniedziałek irańskie media. Szczegółów nie ujawniono.

Według AFP kary wymierzono za "działanie na szkodę bezpieczeństwa wewnętrznego, szerzenie propagandy przeciwko władzom, zniewagę wartości religijnych i obelgi pod adresem rządzących".

Skazani, których dane nie zostały ujawnione, mogą jeszcze złożyć odwołanie od wyroku.

Korzystanie z portali społecznościowych, w szczególności Facebooka i Twittera, jest w Iranie zabronione. Pod koniec maja br. na prowadzonej przez irańską opozycję stronie internetowej Kaleme pojawiła się wiadomość o skazaniu ośmiu osób na kary od 7 do 20 lat więzienia za działanie przeciwko władzom na Facebooku.

Oskarżenia o szerzenie propagandy przeciwko władzom w Iranie często wykorzystywane są przeciwko obywatelom. Zjawisko to nasiliło się w 2009 r., kiedy po reelekcji ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada doszło do bezprecedensowych protestów ulicznych i rozruchów, w których śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. Kilkuset manifestantów, reformatorskich polityków, dziennikarzy i działaczy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego kontestujących ponowny wybór Ahmadineżada zostało wówczas aresztowanych i skazanych na kary więzienia.

Umiarkowany duchowny, obecny prezydent Iranu Hasan Rowhani, wybrany w czerwcu 2013 r., wyrażał nadzieję na większą wolność w kwestiach kulturowych i społecznych, zwłaszcza w mediach. Jednak musi mierzyć się z kontrolowaną przez konserwatystów władzą sądowniczą, która wciąż krytykuje zbyt liberalne - według niej - decyzje rządu. Od ostatnich wyborów w Iranie zamknięto trzy reformatorskie dzienniki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »