Trzeba chronić i promować rodzinę

Aż 23 konkretne rekomendacje dotyczące rodziny przyjęło na zakończenie obrad Stowarzyszenie Konferencji Episkopatów Regionu Afryki Centralnej (ACERAC). Konkluzje wskazują na niepodważalną konieczność obrony i promocji rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety.

Tygodniowe spotkanie ACERAC odbyło się tym razem w stolicy Konga Brazzaville.

Biskupi zauważają, że ta najważniejsza, podstawowa komórka społeczna przeżywa obecnie poważny kryzys. Dotyka on oczywiście także rodzin chrześcijańskich, a spowodowany jest przemianami społeczno-kulturowymi, które naznaczone są indywidualizmem, utylitaryzmem i chciwością. To wszystko stoi w sprzeczności z tradycyjnymi wartościami, zgodnie z którymi rodzina oparta jest na hojnej i bezinteresownej miłości.


Rekomendacje afrykańskich biskupów wskazują wpierw na konieczność prawidłowego przygotowania się narzeczonych do małżeństwa i życia rodzinnego. To wymagać będzie m.in. restrukturyzacji istniejącego duszpasterstwa rodzin. „Życie rodzinne nie jest łatwe i nie można go improwizować” – piszą hierarchowie. Stąd trzeba prowadzić odpowiednie szkolenia, przygotowane przez specjalistów. Należy położyć nacisk także na edukację dzieci w szkołach; wszak to tam najmłodsi uczą się określonych wartości. W tym zakresie nie może oczywiście zabraknąć autentycznego, żywego świadectwa rodzin chrześcijańskich.

Zalecenia dotyczą również aspektu duchowego, który oparty powinien być na czterech filarach. Są nimi: wsłuchiwanie się w Słowo Boże, regularne uczestnictwo w Eucharystii, wspólna modlitwa i przyjmowanie Komunii Świętej. Nie można zapominać również o specyfice regionalnej i afrykańskich tradycjach. W nich fundamentalne miejsce miało zawsze umacnianie więzi rodzinnych, jak też wzajemna pomoc.

Biskupi wzywają również do konkretnej solidarności i wsparcia, zwłaszcza dla rodzin ekonomicznie uboższych lub dotkniętych kłopotami finansowymi. Skierowano też apel do władz publicznych o właściwe administrowanie społecznym dobrem wspólnym, by wspierało ono rozwój i funkcjonowanie każdej rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Sobota
dzień
20°C Sobota
wieczór
19°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
wiecej »