Reklama

Szczególny status części Donbasu

Szczególny status części obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy oraz amnestię dla uczestników walk na wschodzie Ukrainy zawiera protokół podpisany w Mińsku przez grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE. Tekst dokumentu został opublikowany na stronie OBWE.

Reklama

Uczestnicy zgodzili się co do konieczności wykonania szeregu kroków, które sformułowano w 12 punktach. Pierwszy to natychmiastowe obustronne wstrzymanie użycia broni. Sygnatariusze ustalili, że stały monitoring nad przestrzeganiem tego zapisu powinna sprawować OBWE. Zgodzono się także niezwłocznie uwolnić wszystkich zakładników i nielegalnie przetrzymywane osoby.

W protokole mowa o przeprowadzeniu decentralizacji władzy m.in. poprzez przyjęcie na Ukrainie ustawy o szczególnym statusie niektórych rejonów (powiatów) obwodów donieckiego i ługańskiego. Ustalono również, że na obszarze tym należy przeprowadzić przedterminowe wybory do władz lokalnych.

Sygnatariusze zgodzili się, że należy "zapewnić stały monitoring na granicy ukraińsko-rosyjskiej i weryfikację ze strony OBWE wraz z utworzeniem strefy bezpieczeństwa w przygranicznych rejonach Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" oraz wycofać "nielegalne ugrupowania zbrojne, sprzęt wojskowy oraz bojowników i najemników" z terytorium Ukrainy.

Inne punkty protokołu to przyjęcie "ustawy o niedopuszczeniu do ścigania i skazywania osób w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego" oraz podjęcie kroków na rzecz poprawy sytuacji humanitarnej w Donbasie i przyjęcie programu ekonomicznego odrodzenia regionu.

Sygnatariusze zwracają też uwagę na konieczność kontynuowania "inkluzywnego ogólnonarodowego dialogu".

Ostatni punkt protokołu mówi o zapewnieniu bezpieczeństwa osobistego uczestnikom konsultacji.

Protokół podpisali przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow oraz przedstawiciele separatystów - premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko oraz szef władz samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Igor Płotnicki.

Prezydenci Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenko i Władimir Putin skonstatowali w sobotę, że zawieszenie ognia na wschodniej Ukrainie jest realizowane. Jednakże adiutant szefa ukraińskiego batalionu ochotniczego "Ajdar" Roman Romanowycz powiadomił, że już po ogłoszeniu zawieszenia broni w nocy z piątku na sobotę zginęło 11 żołnierzy batalionu. W nocy z soboty na niedzielę lokalny mariupolski portal internetowy "0629" podał zaś, że Rosjanie ostrzeliwują pozycje Ukraińców pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy. Później media poinformowały, że co najmniej jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama