Po 13 kilogramów pachnących jabłek i 10 kg dorodnej marchewki otrzymały najbardziej potrzebujące rodziny z Żywiecczyzny dzięki akcji "Owoce i warzywa objęte embargiem".
Z pomocą w poszukiwaniach przyszły ośrodki wspierające niepełnosprawnych w Łodygowicach, Milówce i Pewli Małej. Fundacja trafiła też do domu opieki prowadzonego przez siostry sercanki w Kamesznicy, do domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowia opiekuńczego.
Cali szczęśliwi jesteśmy!
Do dnia przyjazdu pierwszego transportu, 24 września, 250 wniosków pozytywnie przeszło procedurę weryfikacyjną.
Z pomocy skorzysta niemal tysiąc osób. Rodziny otrzymają po kartonie jabłek - czyli 13 kg i worku marchewki - 10 kg. Domy dziecka i inne ośrodki - po kilkaset kilogramów.
Jedni obierają żywność osobiście, do wielu pojadą wolontariusze. Dla wielu rodzin koszt przyjazdu do Żywca przekroczyłby bowiem wartość żywności, którą otrzymają. Kilogram jabłek, które dostaną, kosztuje złotówkę, a marchewki - 30 groszy. Razem 23 kg owoców i warzyw kosztują więc 16 zł.
- Jesteśmy szczęśliwi! Tego się człowiek nie spodziewał... Przyda się na pewno! Cieszy, że ktoś o nas, rodzinach zastępczych myśli. Piękna sprawa - mówi Marek Niezabitowski, który razem z żoną Magdą i czwórką własnych dzieci stworzył rodzinę zastępczą dla siódemki dzieci.
Z synem Kajtkiem odebrał 50 kg jabłek i 60 kg marchewki. - Jabłek wystarczy nam na jakieś dwa tygodnie. A marchewka? Pewnie dużo zejdzie do rosołu, no i surową nauczymy się jeść! - śmieje się pan Marek.
Tuż za nim w kolejce - bus Domu Opieki im. Jana Pawła II w Kamesznicy, którym przyjechały Anna Pytel i s. Salawa Kaczmarczyk, sercanka.
W ośrodku opiekują się 67 kobietami w starszym wieku. - Oj szybko to spożytkujemy! Przetwory, jabłka na szarlotkę, marchewka do obiadu pod różną postacią, poczęstunek na drugie śniadanie! - mówią, odbierając prawie 200 kg jabłek i 100 kg marchewki.
- Pytamy naszych dostawców, czy mogą nam przywieźć inne produkty w ramach unijnych rekompensat. Jeśli coś dostaniemy, na pewno rozdamy potrzebującym - mówi dr Błecha.
Rodziny wciąż mogą się zgłaszać do żywieckiej akcji. Wystarczy wypełnić ankietę i przejść szybką weryfikację.
Szczegóły - w siedzibie żywieckiej fundacji (przy ul. Witosa 3) lub telefonicznie (nr 33 860 25 13) i na stronie internetowej www.fpd.ig.pl
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.