Reklama

Nad czym obradowali polscy biskupi?

Sprzeciw sumienia, program duszpasterski, autonomia państwa i Kościoła oraz seminarium dla starszych kandydatów do kapłaństwa – to niektóre tematy 366. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Metropolita łódzki przypomniał, że nowy rok duszpasterski rozpocznie się w I niedzielę Adwentu pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podkreślił, że proces nawracania się jest wyzwaniem dla kolejnych pokoleń. – Każde kolejne pokolenie staje przed podobnymi wyzwaniami, by Ewangelię przyjąć i nią żyć, wzrastać w swoim człowieczeństwie i zbliżać się przez to do Boga, mimo zmieniającego się kontekstu.

Ks. Szymon Stułkowski, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa podkreślił, że rok duszpasterski 2014-2015 przebiegający pod hasłem "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" poświęcony będzie nawróceniu w kontekście indywidualnym i społecznym.

"Pragniemy odkrywać skutki grzechu i narzędzia łaski, które służą temu, by człowiek żył w wolności dzieci Bożych i chcemy pokazać wymiar społeczny grzechu, tzn., że każdy grzech dotyka nie tylko mnie samego jako grzesznika, ale osłabia całą wspólnotę, Kościół, jest też antyświadectwem wobec innych ludzi, którzy szukają Boga" - mówił KAI ks. Stułkowski.

Położony zostanie mocny akcent na sakrament pokuty i pojednania, na spowiedź, aby była ona szansą głębszego "przeżywania tego sakramentu, także celebrowania tego sakramentu". Zdaniem ks. Stułkowskiego, chodzi też o większe "ubiblijnienie" sakramentu pokuty, do którego zapraszał papież Benedykt XVI w swej adhortacji o słowie Bożym.

"Wiele mamy też do zrobienia w indywidualnych spotkaniach w konfesjonale, gdzie często brakuje czasu by głosić Słowo Boże" - dodał prelegent. Zachęcił też do celebrowania nabożeństw pokutnych z indywidualną spowiedzią, gdzie w grupie słuchając Słowa będziemy mogli przygotować się do sakramentu. A potem wspólnie dziękować Bogu za łaskę pojednania.
"Chcielibyśmy by rok ten był pracą nad dojrzałą wiarą - wyznał sekretarz Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa. - Aby nie było to tylko skupienie się na grzechu i nawróceniu, ale byśmy lepiej zrozumieli, że jest to narzędzie, które ma nas prowadzić ku dojrzałej wierze. Także do owoców pojednania, jakim jest wewnętrzny pokój".

Prelegent poinformował, że tegorocznemu programowi towarzyszą pewne dodatkowe projekty duszpasterskie. Wyjaśnił, że będzie się proponować rodzicom, aby w domach błogosławili swoje dzieci. "Jest to gest prosty i znany, ale często zapomniany. Jest to też świadectwo zaufania Panu Bogu, powierzenia drugiego człowieka Bożej Opatrzności. Warto przypomnieć, że dzieci też mogą błogosławić swych rodziców" - wyjaśnił.

Przygotowana też została propozycja specjalnej "książeczki kolędowej", którą każdy kapłan będzie mógł zostawić wizytowanej rodzinie. Pomoże to we właściwym przeżyciu i zorganizowaniu odwiedzin duszpasterskich, w zgodzie z tym, że papież Franciszek zachęca do wyjścia na obrzeża Kościoła, ku poszukującym i zagubionym. Publikacja składa się z 30 ilustrowanych stron i zachęca do bardziej pogłębionego przezywania sakramentu pokuty i pojednania.

Przygotowania do ŚDM

Sprawę przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. referowali kard. Stanisław Dziwisz stojący na czele Komitetu Organizacyjnego ŚDM wraz z bp Damianem Muskusem, koordynatorem generalnym komitetu.

W niedzielę 9 listopada br. odczytany zostanie list Episkopatu na temat tego wydarzenia. Poprzedzi on ogólnopolską zbiórkę na tacę, która zostanie przekazana na potrzeby organizacji ŚDM. "Chcemy, żeby Światowe Dni Młodzieży obudziły polską młodzież" - powiedział KAI kard. Stanisław Dziwisz. Ujawnił też kilka szczegółów przesłania. "Chcemy pokazać piękno Ewangelii i pozytywne rzeczy, które zrodzą się dzięki temu wydarzeniu i w trakcie jego organizacji. Poza tym podkreślamy, że aby Dni przyniosły jak najlepsze owoce, trzeba się do nich dobrze przygotować". Powstały w związku z tym programy diecezjalne i ogólnopolskie, które proponuje Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie oraz Rada ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy KEP.

List będzie wskazywał na zbieżność najbliższych ŚDM z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski. "Są to wydarzenia, które wzajemnie się uzupełniają, a ich owocem ma być pogłębienie wiary, refleksja nad Chrztem i jakie są jego konsekwencje w życiu narodu i każdego z nas. Spodziewamy się, że będzie to okazja do pogłębienia wiary i wzięcia odpowiedzialności za przyszłość Kościoła" – mówił metropolita krakowski.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
7°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama