Ludzie jak towar

Prostytucja, praca przymusowa, biznes żebraczy, dzieci jako seksualne zabawki dorosłych, pobieranie organów na cele zdrowotne i na potrzeby obrzędów magicznych to współczesne formy handlu ludźmi na świecie. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi 18 października w Warszawie odbyło się spotkanie "Handel ludźmi w Afryce – czy to nas dotyczy?".

Ludzie jak towar   Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Spotkanie współprowadził Krzysztof Błażyca, dziennikarz "Gościa Niedzielnego", prezes Fundacji Razem dla Afryki Radosław Malinowski łącząc się za pomocą Skype'a z Kenii, poinformował, że 95 proc. ofiar handlu ludźmi staje się nimi z niewiedzy. - Czasami rodzice sami płacą przemytnikom, by zabrali dzieci do szkoły do miasta. W rzeczywistości dzieci trafiają na ulice jako żebracy - mówił. Zauważył, że część osób, którym udaje się uciec, z powrotem trafia do miejsca opresji. - Przed kilkoma laty nagłośniona została sprawa dziewczyny, którą sprzedano do domu publicznego w Danii. Udało się ją wyrwać z tego miejsca. Wracała do domu. Na lotnisku czekali na nią ci sami ludzie, którzy ją wcześniej sprzedali - przypomniał. Zauważył, że w wielu krajach Czarnego Lądu handel ludźmi jest legalny. - Afryka Południowa potrzebuje tanich robotników, więc nie jest zainteresowana wprowadzaniem odpowiedniego prawa. Policja, sądy i prokuratura nie znają przepisów. Skazują przestępców na mocy innych przepisów, wymierzając niskie kary, np. zapłatę 10 dolarów - relacjonował Radosław Malinowski.

Na zakończenie spotkania fotograf Adam Balcerek przygotował pokaz zdjęć z Nairobi wykonanych przez uczestników projektu „Photography for Nairobi”. - Pojechałem do Afryki, by uczyć młodych ludzi, potencjalne ofiary handlu żywym towarem, robić zdjęcia. Na zakończenie warsztatów każdy z nich otrzymał aparat. Celem projektu było przekazanie im takich umiejętności, by mogli zdobyć pracę i zarabiać na swoje utrzymanie. I to się w znacznej mierze udało. Teraz robią zdjęcia na weselach, do bilbordów czy portrety rodzinne. Założyli też studio fotograficzne - opowiadał. Przekonywał, że pojęcie biedy w krajach europejskich i krajach trzeciego Świata drastycznie się różni. - Dziecko urodzone w slumsach nie ma szans, by zmienić schemat życia. Takie dziewczynki od pokoleń zostają prostytutkami. Dawanie im pieniędzy na ulicy tylko przeszkadza, bo nakręca biznes żebraczy - wyjaśniał.

Spotkanie poprzedził pokaz filmu dokumentalnego „Sold sisters” zrealizowanego przez dziennikarzy telewizyjnych z RPA, ukazującego proceder sprzedaży młodych kobiet z Maputo, stolicy Mozambiku do Johannesburga.

Organizatorami wydarzenia byli: Awareness Against Human Trafficking (HAART), Fundacja Razem Dla Afryki i Fundacja Usłyszeć Afrykę. Dyskusję prowadziła Anna Skowera -  koordynatorka projektów w Polskim Stowarzyszeniu Sprawiedliwego Handlu i Krzysztof Błażyca – dziennikarz Gościa Niedzielnego, prezes Fundacji Razem dla Afryki.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »