Minister sportu Andrzej Biernat spotkał się z członkami zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej w związku z tymczasowym aresztowaniem podejrzanych o korupcję prezesa i wiceprezesa. Za konieczne uważa on zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Delegatów PZPS.
W siedzibie ministerstwa w czwartek pojawili się sekretarz generalny i wiceprezes ds. rozgrywek Andrzej Lemek, wiceprezes ds. szkolenia Witold Roman oraz członkowie zarządu Jacek Kasprzyk i Andrzej Ladziński.
W komunikacie przesłanym PAP MSiT zaznaczyło, że władze związku poinformowały szefa resortu o swoich działaniach podjętych po aresztowaniu prezesa PZPS Mirosława P. i wiceprezesa Artura P.
"Respektując autonomię PZPS i zasadę domniemania niewinności podejrzanych najważniejszych funkcjonariuszy Związku, Minister wyraził oczekiwanie, iż w obecnej sytuacji, dla dobra polskiej siatkówki, władze Związku podejmą adekwatne decyzje do zaistniałej sytuacji" - napisano w oświadczeniu.
Jak dodano, Biernat za konieczne uznał zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Delegatów, podczas którego powinno zostać rozpatrzone sprawozdanie z niezależnego audytu dotyczącego organizacji mistrzostw świata siatkarzy, które odbyły się we wrześniu w Polsce.
Kierujący PZPS od 2004 roku Mirosław P. i jego pierwszy zastępca Artur P. mieli przyjąć łapówki o łącznej sumie prawie miliona złotych od szefa jednej z prywatnych firm ochroniarskich Cezarego P. w zamian za to, że została ona wybrana do ochrony i zabezpieczenia wrześniowego mundialu, który zakończył się triumfem biało-czerwonych.
Obaj działacze zostali zatrzymani pod koniec minionego tygodnia przez funkcjonariuszy CBA, prokuratura postawiła im zarzuty, a w sobotę sąd zdecydował o ich trzymiesięcznym aresztowaniu. Za wspomniane czyny grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Obradujący w środę zarząd do 26 listopada odłożył - ze względu na różnice interpretacyjne przepisów - ewentualną decyzję o zawieszeniu prezesa i wiceprezesa federacji. Takie działanie rekomendowało prezydium zarządu. Zaakceptowano wówczas wniosek o rozpoczęcie procedury wyboru oraz zlecenia firmie doradczej o renomie międzynarodowej, wspomnianego wcześniej audytu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.