Orszak w Warszawie - oświadczenie

Reakcja organizatora na kontrowersje wokół patronatu Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Maciej Marchewicz, prezes zarządu Fundacji Orszak Trzech Króli, opublikował oświadczenie „w związku z kwestionowaniem chrześcijańskiego charakteru warszawskiego Orszaku Trzech Króli z powodu patronatu prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz”. Prezes informuje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nigdy nie prowadziła żadnego z Orszaków, a jego stały scenariusz „nie przewiduje wystąpień innych osób poza pasterzem Archidiecezji Warszawskiej”. Orszak bowiem prowadzi wyłącznie kard. Nycz.

W oświadczeniu czytamy, że nie ma żadnych warunków wstępnych udziału w Orszaku, a są do niego zaproszeni zarówno wierzący, jak i niewierzący. Przez patronat władz miejskich (nie tylko w Warszawie) organizatorzy chcą „dać szansę władzom świeckim, aby powtórzyły gest Trzech Króli”. Przypominają, że jest to perspektywa chrześcijańska i dotyczy ona każdego – „a zwłaszcza dla niewierzących, poszukujących, tych, co się pogubili, upadli, a nawet prześladują innych ludzi”.

Organizatorzy podkreślają dobrowolność organizowania i przypominają, że w Warszawie od lat orszak organizują rodzice uczniów 15 szkół. Wielu z tych rodziców – jak czytamy – „jest także mocno zaangażowanych w działalność ruchów pro-life”. Autorzy oświadczenia zapewniają również, iż dla Fundacji Orszak Trzech Króli „obrona życia i promowanie rodziny jest ważną częścią ewangelicznego przesłania Orszaku” (cały komentarz poniżej do pobrania w pdf).

Przeczytaj komentarz Patronat to nie tylko bycie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Zygmunt_Stary
  03.01.2015 02:09
  "Kłamstwa Antychrysta!
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Fra_angelico_luca_signorelli_orvieto.jpg
  http://www.umbriaontheblog.com/wp-content/uploads/2013/04/762px-Luca_signorelli_cappella_di_san_brizio_predica_e_punizione_dellanticristo_04.jpg

  W centralnej części tego fresku znajduje się postać ubrana w czerwoną szatę, przypominająca Chrystusa, tylko jego ściągnięte rysy i tylko jego złowrogi wzrok i okrucieństwo, które bije z jego postaci wskazują, że nie jest to Jezus Chrystus Zbawiciel świata i Odkupiciel człowieka. Z tyłu za nim szepcze mu do ucha słowa kłamstwa sam szatan, a lewa ręka owego antychrysta jest jakby przedłużeniem dłoni szatana i wskazuje na tych, którzy mają zginąć, na tych chrześcijan, którzy chcą być świadkami Chrystusowej Prawdy aż do końca. W tle tego fresku znajduje się ogromna świątynia antychrysta, a wokół niej uwijają się czarne postaci - strażnicy nowego antychrystusowego porządku. Przerażająca w swej wymowie scena, którą utrwalił Luca Signorelli i która budzi komentarze [...] i zdajemy sobie sprawę, ten fresk przemawia, ponieważ nie jest to zapis tylko i wyłącznie pewnych nastrojów historycznych i kulturowych przełomu XV i XVIw, że ten obraz oddaje także prawdę o współczesnym świecie."
  abp. Marek Jedraszewski 2014-12-31
 • Harnas
  03.01.2015 09:43
  Wyglada na to ze wiekszosc tych ludzi "pro-life" Ma tylko frazezy na koncu jezyka a gdy przyjdzie cos zrobic realnie to glowy w piasek. Smieszni ci wszyscy kardynalowie piszacy listy do wiernych ktore to z wielkim namaszczeniem odczytuja kaplani w parafiach a sami realnie nawet palca nie przylaza do tego by cos zrobic.. paplaja papalaja i tyle z tego a zycie tocza swoim torem. Patronat to powinien objac prf. Chazan na przyklad a nie HGW.
 • Moi, la Reine
  03.01.2015 10:07
  Idea Orszaku jest zacna ale wszystko wokół niego niepokoi. A najbardziej - cisza ze strony kard. Nycza. On umywa ręce...
 • M.R.
  07.01.2015 20:02
  W Warszawie udało się przy pomocy pani Gronkiewicz Waltz całkowicie skompromitować ideę Orszaku Trzech Króli. Owszem, Trzej Królowie udali się do Heroda z pytaniem o miejsce narodzenia nowego Króla, ale ani nie prosili go o patronat, ani nie udali się z nim we wspólnym orszaku do Jezusa. Wręcz przeciwnie, Trzej Królowie byli posłuszni Bożemu prowadzeniu i trzymali się od Heroda z daleka. Apokryfy opisują, że orszak był niemały, bo i wyprawa wielomiesięczna. Trudno przypuszczać, by wizyta jedynie jakichś "trzech króli" uzyskała audiencję u Heroda, takiego jaki jest znany z przekazów historycznych, nie mówiąc o tym, by go przeraziła. Wg wiarygodnych, lub nie, ale takich, które weszły do legendy, przekazów, orszak liczył od 15 tys. uczestników, w większości uzbrojonych. Po prostu w taką drogę na niespokojnym Bliskim Wschodzie królowie zabrali ze sobą małą armię. I TO PRZERAZIŁO HERODA i zmusiło go do poważnego potraktowania odwiedzin. Chorobliwie podejrzliwy Herod, z pewnością ani myślał o uczestnictwie w orszaku. Zresztą, musiał się na spotkanie z NOWO NARODZONYM odpowiednio przygotować. Pani Gronkiewicz, władczyni Warszawy, też się na spotkanie z Nowo Narodzonym PRZYGOTOWAŁA. Wydając decyzję o mordowaniu wszystkich nowo narodzonych na życzenie. I objęła patronat nad orszakiem oddającym im chwałę. O cześć ci KATOLICKA POLSKO, o cześć wam KATOLICCY BISKUPI, którzy się na to godzicie. Piszecie ewangelię na nowo. Jak katolicki kraj, tacy katoliccy biskupi, taki katolicki orszak i taka nowa polska ewangelia. W normalnym świecie to się nazywa NAIGRAWANIE Z PANA BOGA. Czy można było mocniej napluć w twarz Nowo Narodzonemu Mesjaszowi? Jest to też siarczysty policzek wymierzony katolickiemu podobno społeczeństwu. Jak polska, taki kraj, taki katolicyzm - karłowaty, taki jakiś, jak i duch w karłowatym narodzie, nad którym panują Herodowie. I nikt, nic nie powiedział, oprócz kilku głosów świeckich? WSTYD! Nisko upadł ten katolicki kiedyś kraj. Po co organizować TAKIE orszaki? To pochwała morderstwa nienarodzonych, pod patronatem Kościoła.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  wiecej »