Grekokatolicy znów mogą wszędzie święcić żonatych

Biskupi katolickich Kościołów wschodnich na całym świecie znów mogą udzielać święceń kapłańskich żonatym mężczyznom. Stolica Apostolska przywróciła tym samym właściwą im praktykę, zakazaną dotychczas na terenach nie będących „tradycyjnie wschodnimi”.

Dekret w tej sprawie, podpisany 14 czerwca 2014 r. przez prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandriego, został opublikowany w listopadzie w internetowym wydaniu urzędowego pisma Stolicy Apostolskiej „Acta Apostolicae Sedis” na portalu Stolicy Apostolskiej vatican.va.

Stanowi on, że zanim dojdzie do święceń diakonatu lub prezbiteriatu, udzielający ich biskup obrządku wschodniego musi o nich pisemnie poinformować lokalnego biskupa obrządku łacińskiego i uzyskać jego opinię.

Natomiast w przypadku ordynariusza dla wiernych obrządków wschodnich niemających w danym kraju biskupa własnego obrządku, musi on o tych święceniach poinformować swą konferencję episkopatu i Kongregację dla Kościołów Wschodnich [Taka sytuacja występuje np. w Polsce, gdzie kard. Kazimierz Nycz jest ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich niemających własnego ordynariusza - KAI].

Ponadto Kongregacja dla Kościołów Wschodnich zastrzegła sobie prawo decyzji o udzieleniu święceń w przypadkach, gdy wierni obrządków wschodnich nie mają własnej struktury administracji kościelnej i są powierzeni opiece duszpasterskiej lokalnego biskupa łacińskiego. Kongregacja będzie - tak jak dotychczas - wyrażać zgodę na takie święcenia jedynie w szczególnych i wyjątkowych przypadkach, po zasięgnięciu opinii tamtejszej konferencji episkopatu.

Przepisy te nie obejmują Kościołów syromalabarskiego i syromalankarskiego, które nadal nie mogą święcić żonatych kapłanów.

W uzasadnieniu decyzji Kongregacja powołuje się na Benedykta XVI, który w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Medio Oriente” przyznał, że „posługa żonatych prezbiterów jest starożytnym elementem tradycji wschodnich”, który należy zachować. Przypomina, iż do zakazu ich święcenia doszło po tym, jak biskupi łacińscy w Ameryce pod koniec XIX w. protestowali przeciwko posłudze żonatych księży wśród emigrantów z Ukrainy, obawiając się, że może to wywołać zgorszenie wśród wiernych obrządku łacińskiego. Odpowiednie dekrety w tej sprawie wydawano w latach 1880-1930 w odniesieniu do Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.

Z powodu braku kapłanów własnego obrządku około 200 tys. grekokatolików w Ameryce przeszło na prawosławie. Mimo to w 2008 r. Kongregacja Nauki Wiary utrzymała zakaz udzielania święceń żonatym mężczyznom za wyjątkiem szczególnych przypadków, co do których dyspensę zarezerwowano Stolicy Apostolskiej. Po tym jak na mocy motu proprio „Anglicanorum coetibus” przyjęto do Kościoła grupy byłych anglikanów, w tym ich żonatych duchownych, sprawą święcenia żonatych mężczyzn obrządków wschodnich do posługi duszpasterskiej w diasporze zajęła się Kongregacja dla Kościołów Wschodnich na swej sesji plenarnej w listopadzie 2013 r. Postanowiono wówczas przedstawić papieżowi prośbę o przyznanie władzy powierzania opieki duszpasterskiej żonatym duchownym „także poza terenami tradycyjnie wschodnimi”, na co Franciszek wyraził zgodę 23 grudnia 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»
 • Podpisany
  09.01.2015 13:28
  Ojej ile minusów!

  A przecież wynika z tego, że Benedykt XVI się mylił, św. Jan Paweł II się mylił, JPI chwilę się mylił, bł. Paweł VI się mylił, itd... i wreszcie doczekamy czasów, że cała Austria przejdzie na grekokatolicyzm...sankcjonując stan obecny ;)
 • TERESA
  09.01.2015 14:02
  kAPŁAŃSTWO A MAŁŻEŃSTWO W NASZYM KATOLICKIM KOŚCIELE TO DWA RÓZNE SAKRAMENTY I NIECH TAK BĘDZIE.
 • Wiktor
  09.01.2015 14:37
  Dlaczego wypowiadamy się nt. naszych Braci oceniając ich podejście do celibatu ? Pomyślmy raczej jak naszym kapłanom pomóc w zachowaniu celibatu, celibat nie jest wartością samą w sobie ale cel dla jakiego zostaje podjęty. Jeśli ktoś bardziej skupia się na celibacie niż głoszeni Słowa Bożego to jakaś pomyłka.
 • julian
  11.01.2015 01:44
  ja cieszę że jestem w celibacie, nie jestem homo..., ale widzę ilu już szlachetnych księży stoczyło się przez celibat. Mieli wspaniałe plany by służyć Bogu i wiernym. Niestety, w seminarium moim nigdy nie mówiono o tym jak to będzie w realu. Seminarium to taki inkubator, w którym młody,pełny ideału człowiek ma pranie mózgu.W seminarium jest szanowany... a po święceniach to już tylko przedmiot w rękach biskupa i proboszcza. Nic dodać...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  wiecej »