Reklama

Podlascy Tatarzy modlili się o pokój

W Białymstoku muzułmanie modlili się w obliczu licznych wojen na świecie.

Reklama

23 stycznia, w piątek, świąteczny dzień muzułmanów, w Białymstoku, w ramach tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego, miała miejsce modlitwa o pokój podlaskich Tatarów. Uczestniczyli w niej zamieszkujący Białostocczyznę wyznawcy islamu. Zaproszeni zostali katolicy i prawosławni.

Przybyłych na modlitwę zaproszonych gości przywitał mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego z siedzibą w Białymstoku.

Modlitwie o pokój na świecie i między religiami przewodniczył niedawno przybyły do Polski, delegowany przez muftiat Federacji Rosyjskiej na prośbę Muzułmańskiego Związku Religijnego, imam Ramin.

Na zakończenie modlitw głos zabrał ponownie mufti Miśkiewicz. Podkreślił, że w ramach trwającego w Kościele katolickim Tygodnia Ekumenicznego, również Tatarzy łączą się w modlitwie o jedność i pokój na świecie. „Modlimy się, abyśmy mogli wspólnie działać na rzecz dobra i wspólnie zwalczać zło, coraz bardziej się poznawać i wzajemnie szanować” – wyjaśniał.

„Dziś Podlascy Tatarzy łączą się w modlitwach wobec trudnej sytuacji na świecie: trwa wiele konfliktów wojennych, w wielu częściach świata toczy się walka o niepodległość lub prawo do godnego bytu. W wielu miejscach ludzie potrzebują pomocy” - podkreślił. Apelował o zaangażowanie w działania na rzecz pokoju, a tam, gdzie nie można pomóc bezpośrednio, o modlitwę.

Białostocki mufti przekazał zebranym informację, że w noc poprzedzającą dzień święty dla społeczności muzułmańskiej zmarł Strażnik Dwóch Świętych Meczetów, Abd Allahu ibn Abd al-Aziza, władca Arabii Saudyjskiej. Wspominał go jako człowieka, który wykazał się niezwykłą mądrością i szacunkiem nie tylko wobec społeczności muzułmańskiej, ale wobec całego świata.

Dziękując za obecność wyznawcom innych religii zapewniał, że polscy Tatarzy, począwszy od tego roku, będą również w przyszłości włączać się w modlitwy o jedność i pokój na świecie. Przypomniał, że w maju odbędą się modlitwy o pokój w Bohonikach, jako inicjatywa społeczności muzułmańskiej w ramach ogólnego dialogu i współpracy międzyreligijnej.

W rozmowie z KAI Mufti podkreślił zgodne współżycie i wzajemną życzliwość wyznawców różnych religii na Podlasiu. „Owszem, czasami dochodzi do różnych incydentów, ale to są incydenty chuligańskie, które nie mają żadnego wpływu na nasz dialog i wzajemne relacje” – stwierdził.

Zauważył konieczność dalszego poznawania się . „Im bardziej człowiek poznaje drugą osobę i jej specyfikę, zwłaszcza poprzez religię, obrzędy, kulturę, tym bardziej ją rozumie. Naturalne jest, że boimy się tego co obce, ale poprzez poznanie przekonujemy się, że w niczym nam to nie zagraża” – podkreślił.

„Islam nie zawsze musi być kojarzony z terroryzmem. Kultura muzułmańska, kultura tatarska istnieje na Podlasiu od trzystu lat i jest to z pewnością cegiełka do kultury polskiej” – mówił.

Gmina muzułmańska w Białymstoku działa od 1960 roku, choć – jak wyjaśniał dla KAI mufti Miśkiewicz – na Podlasiu istnieją również starsze wspólnoty i meczety liczące ponad dwieście lat. „Nasza wspólnota jest bardzo mała, składają się w większości z Tatarów polskich, a także przybyłych od niedawna Tatarów krymskich, są też wspólnoty kaukaskie. Jest też bardzo mała wspólnota muzułmańska pochodzenia arabskiego” – tłumaczył. Dodał, że białostocka wspólnota muzułmańska aktywnie działa w ramach obchodzonego w Kościele katolickim 26 stycznia Dnia Islamu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama