Japonia otwiera niebezpieczną furtkę

Rząd Japonii chce rozpocząć polityczną debatę w sprawie stworzenia podstawy prawnej, która pozwalałaby japońskim siłom zbrojnym na dokonywanie interwencji za granicą w celu ratowania zagrożonych Japończyków - powiedział w poniedziałek premier Shinzo Abe.

W sobotę dżihadystyczne ugrupowanie o nazwie Państwo Islamskie (IS) poinformowało o zabiciu 47-letniego Japończyka Kenjiego Goto, uprowadzonego najpewniej w październiku lub listopadzie ubiegłego roku na kontrolowanych przez nich obszarach Syrii. 24 stycznia w innym nagraniu IS przekazało wiadomość o egzekucji innego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Za obydwu zakładników IS żądało wcześniej okupu wysokości 200 mln dolarów.

Przedtem rząd japoński uznał, że nie ma podstaw prawnych do ewentualnego użycia siły militarnej przeciwko IS. W analizie przeprowadzonej na prośbę gabinetu Abego wskazano, bez nawiązywania bezpośrednio do dżihadystycznego ugrupowania, że kontynuowana jest analiza ram prawnych, jeśli chodzi o udzielanie niezbędnego wsparcia siłom zbrojnym innych krajów, gdy w grę wchodzi pokój i bezpieczeństwo Japonii oraz stabilność społeczności międzynarodowej.

Krytycy Abego zarzucają mu, że śmierć japońskich zakładników usiłuje wykorzystać do własnych politycznych celów. Abe od pewnego czasu stara się doprowadzić do złagodzenia ograniczeń, nakładanych na japońskie wojsko przez pacyfistyczną konstytucję kraju.

Japońska ustawa zasadnicza, napisana pod kierunkiem USA po drugiej wojnie światowej, nakłada na siły zbrojne, mające status Sił Samoobrony, różne restrykcje, m.in. zabrania prowadzenia operacji militarnych poza granicami kraju. Abe stara się osłabić ograniczenia dotyczące zbiorowej samoobrony bądź przyjścia z pomocą zaatakowanemu sojusznikowi. Rząd przyjął w tym zakresie nową interpretację konstytucji, ale nie uchwalono dotąd stosownych ustaw. Abe opowiada się za znowelizowaniem art. 9 ustawy zasadniczej tak, by Siłom Samoobrony jednoznacznie nadać status regularnych sił zbrojnych. Japońska opinia publiczna jest w tej kwestii mocno podzielona.

Abe podkreślił w poniedziałek, że Japonia nie włączy się w ataki lotnicze przeciw IS w Syrii i Iraku, prowadzone przez międzynarodową koalicję państw pod wodzą USA. Jednocześnie potwierdził gotowość kraju do kontynuowania współpracy ze społecznością międzynarodową w walce z ekstremistycznym zagrożeniem; obecnie zaangażowanie Tokio polega na dostarczaniu pomocy humanitarnej krajom walczącym z IS.

«« | « | 1 | » | »»
 • Tadeusz
  02.02.2015 11:14
  A dlaczego ta furtka dla Japonii jest niebezpieczna, a dla Polski nie? Np. Afganistan, była Jugosławia. Autor tej informacji poprzez taki tytuł jest niesprawiedliwy, stosuje różne standardy i to ma być sprawiedliwość! Ale PAP już dawno jest na usługach politPOprawnych...
 • tojatoja
  02.02.2015 14:37
  Japonia jest krajem, który ma podobny problem, jak Polska. Jest osamotniona w regionie.
 • MacBlacker
  04.02.2015 18:54
  Ja jestem za! Japończycy i w ogóle ludzie z tego terenu, to partnerzy do rozmów i działań, podczas gdy islamiści to partnerzy jedynie do strzelaniny.
 • kkafka
  21.10.2015 21:09
  Ogólnie decyzja japońskiego rządu jest jak najbardziej na miejscu, jeśli ktoś zagraża ich obywatelom. W momencie gdzie naprzykład wyjechał ten człowiek jako nauczyciel japońskiego do praca w Katowice a ktoś z pobudek wyznaniowych uśmierca tą osobę http://preply.com/pl/katowice/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-japońskiego
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9°C Środa
  rano
  9°C Środa
  dzień
  9°C Środa
  wieczór
  8°C Czwartek
  noc
  wiecej »