Tragiczna hodowla ludzi

Sprawa "pomyłki" w zakładzie in vitro - ile zdarza się takich niewykrytych pomyłek?

Sprawa "pomyłki" w zakładzie in vitro w Policach, okrzykniętej przez media tragiczną (ale moim zdaniem nie bardziej tragiczną niż mrożenie i manipulowanie zarodkami ludzkimi), wyszła na jaw tylko przypadkiem, poprzez badania genetyczne zrobione na okoliczność ciężkich wad wrodzonych dziecka. Okazało się, że dziecko z in vitro poczęte zostało z komórki jajowej innej kobiety.

Ile jednak takich niewykrytych pomyłek zdarza się w rutynowej praktyce tych zakładów? Niemedialnie by było, gdyby owe "kliniki" oferowały test genetyczny w pakiecie, aby sprawdzać, czy poczęte sztucznie dziecko jest rzeczywiście dzieckiem wskazanych rodziców i dlatego nie strzelają sobie gola.

Sprawą zajmuje się Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy, choć jeśli procedury dokonywał weterynarz, biolog, embriolog, to co wtedy? A jeśli był to jednak lekarz, to czy sprawa dotknie sedna, czyli przyzwolenia na hodowlę in vitro ludzi, czy tylko "pomyłki" przy manipulacji ludzkim rozrodem? A może ktoś będzie sądził „klinikę” za to, że dziecku z wadami rozwojowymi przypadkiem pozwolono się narodzić, bo sito eugenicznej aborcji nie zadziałało?

Chociaż wedle doniesień zakładowi wypowiedziano umowę w zakresie przeprowadzania zapłodnienia pozaustrojowego i choć ponoć otrzymał maksymalną karę, aby ratować twarz biznesu, wniosek ministra Arłukowicza jest porażający - za pomyłkę winny jest brak ustawy ("Sprawa pokazuje, jak ważne jest przyjęcie procedur ustawowych w zakresie in vitro"). W ślad za nim idą zapowiedzi prac legislacyjnych. Dla ścisłości, nawet gdyby ustawa dopuszczająca in vitro miała cokolwiek zmienić na korzyść, to kto, jeśli nie Arłukowicz, doprowadził do finansowania in vitro z pieniędzy podatnika mimo braku podstaw ustawowych?

To, że poczęło się dziecko z ciężkimi wadami i urodziło (bo szczęśliwie nie zostało zabortowane), to sytuacja dość typowa dla procedury in vitro, obciążonej zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych. Rzadko dowiadujemy się o tych wadach, nie z ich braku, ale dlatego, że „wadliwe” zarodki idą do zlewu. A ryzyko wad może być nawet większe, gdy zastosowano technikę ICSI. W przeciwieństwie do zapłodnienia in vitro, w którym komórki jajowe inkubowane są z komórkami męskimi (plemnikami) i zapłodnienie zachodzi (albo nie) w nienaturalnej pożywce "na szkle", w ICSI dodatkowo plemniki wstrzykiwane są do komórki jajowej mikropipetą. To tak, jakby delikatne komórki traktować młotkiem... Gwałt na naturze uniemożliwia obronę przed połączeniem prowadzącym do defektów rozwojowych, które siłami natury nigdy nie doszłoby do skutku. To istota sztucznego zapłodnienia z pełnymi jego konsekwencjami. Wadom nie zapobiegnie nawet „zgubna” eugeniczna selekcja przedimplantacyjna, którą reklamują niektóre zakłady sztucznego rozrodu. Jeśli człowiek sądzi, że poznał wszystkie mechanizmy prowadzące do powstawania tych wad i potrafi im zapobiegać, to jest pyszny i głupi. Dowodzi tego przypadek z laboratorium wspomaganego rozrodu w szpitalu w Policach, który jest częścią szpitala klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Kobiety, drżyjcie! Nie oddawajcie losów własnych (a może nie własnych) dzieci w ręce laborantów.

Autor jest lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, doktorem habilitowanym nauk chemicznych.

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  04.02.2015 17:09
  Igranie ze złem - nie wychodzi na dobre.
 • Adam2
  04.02.2015 21:44
  Procedury "in vitro" powinne być zaniechane w stosunku do ludzi.
  Ze względów etycznych , biologicznych , medycznych i prawnych.

  Na ludziach nie można testować metod nazistów.

  Ludzie ,którzy dopuścili w Polsce tą technikę,
  winni być postawieni w stan oskarżenia.

  Nawet eksperyment na owcy Dolly nie skończył się sukcesem.
 • Nikola
  05.02.2015 08:15
  Ludzie się tak zapędzili że sami sobie robią krzywdę,niepojęte jest manipulowanie życiem ludzkim,mrożenie zarodków,odrzucanie tych słabszych.Czy Ci ludzi,którzy to robią idą w niedzielę na mszę bez wyrzutów sumienia?Czy oni wiedzą,że biorą udział w zabijaniu dzieci?bo czym jest eksperymentowanie na zarodkach?NIEPOJĘTE.A przecież często wystarczy szczera modlitwa,bo jest napisane w Piśmie Świętym : Proście a otrzymacie wszystko o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie.
 • nieznany
  05.02.2015 17:25
  A co mają powiedzieć osoby którym tz dobry bóg odmówił łaski posiadania dzieci? poddać się?
  Pomyłki się zdarzają nie wszystko się da przewidzieć. Psy na klinice wieszają ci którzy nie mieli problemu z poczęciem dziecka, wam łatwo powiedzieć in vitro STOP!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  13°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »