- Wmawia się Polakom, że myśląc o św. Janie Pawle II, pamiętają tylko o wadowickich kremówkach. To nieprawda. Znamy nauczanie ojca świętego i staramy się za nim podążać - mówi ks. prof. Jacek Bramorski, rektor Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego.
Z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II 27 kwietnia w auli akademickiej Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni odbyło się sympozjum poświęcone tematowi miłości do ojczyzny w życiu i nauczania papieża Polaka. Konferencję poprzedziła uroczysta Msza św. Więcej TUTAJ.
- Nie zgadzam się z tezą lansowaną przez niektórych polityków czy dziennikarzy, według której Polacy zapomnieli o św. Janie Pawle II i nie żyją zgodnie z jego nauczaniem. Przykład świętości życia ojca świętego, jego słowa, myśli cały czas nas kształtują i towarzyszą nam w naszej codzienności - podkreśla ks. prof. J. Bramorski, współorganizator.
Sympozjum rozpoczęło wystąpienie prof. Aurelii Polańskiej, która przedstawiła myśli św. Jana Pawła II o Polsce, opierając się m.in. na utworze poetyckim autorstwa ojca świętego "Myśląc ojczyzna, powracam w stronę drzewa". - Dla Jana Pawła II ojczyzna była skarbem, wartością bezcenną, darem Boga, mającym ogromny wpływ na kształtowanie tożsamości i podmiotowości człowieka. Mówił o tym szczególnie mocno w czasie stanu wojennego podczas spotkania z rodakami w Częstochowie - powiedziała.
Prof. Polańska swój wykład zakończyła słowami św. Jana Pawła II: "Jestem synem mojego narodu, noszę w sobie całe dziedzictwo jego kultury, historii, zwycięstw, a także jego klęsk. Noszę w sobie świadomość jego zaniedbań, grzechów i win, ale również świadomość dziejowych krzywd, jakich doznawał. Jestem synem tego narodu i dlatego odczuwam głęboko wszystkie jego szlachetne dążenia - pragnienie życia w prawdzie, wolności, sprawiedliwości i solidarności społecznej".
- Wyszczególniając te cztery wartości, św. Jan Paweł II prosi nas o to, byśmy starali się je realizować w naszej codzienności - podsumowała prelegentka.
Po prof. Polańskiej głos zabrał Marek Biernacki, poseł, były minister sprawiedliwości, a obecnie przewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Polityk mówił o nauczaniu św. Jana Pawła II w kontekście współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski. Wśród nich wymienił m.in. islamski fundamentalizm i terroryzm oraz ekspansję Rosji na Zachód. - W obliczu tych niebezpieczeństw wsłuchajmy się w naukę św. Jana Pawła II. Jako polscy patrioci powinniśmy trzymać się wartości zawartych w Dekalogu. Bo to one są podstawą funkcjonowania polskości - zaapelował M. Biernacki.
Na koniec aktor Tomasz Hajduk wyrecytował poemat Karola Wojtyły, opublikowany w 1974 roku, pt. "Myśląc ojczyzna".
Sympozjum zorganizowały Klub Myśli Jana Pawła II oraz Instytut Kultury Chrześcijańskiej z Gdyni. - Aktywna działalność obu organizacji pokazuje, że nauczanie i przykład życia ojca świętego wcale nie są dalekie od serc i umysłów Polaków. Wręcz przeciwnie - podsumowuje ks. prof. Bramorski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.