10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Katolicka Agencja Informacyjna zebrała wypowiedziane w innych mediach poglądy niektórych kandydatów na kwestie światopoglądowe, w tym stosunek do in vitro, aborcji, kary śmierci czy jednopłciowych związków partnerskich.
Ochrona życia a aborcja i eutanazja
KAI zapytała kandydatów o ich stosunek do prawnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a w tym kontekście o dopuszczalność aborcji i eutanazji.
Zdaniem Magdaleny Ogórek, aborcja to „dramatyczna decyzja każdej kobiety”, a „urzędnik, jakim jest prezydent, nie powinien ingerować w sumienie”. Kandydatka SLD nie dopuszcza natomiast legalizacji eutanazji w naszym prawodawstwie.
Adam Jarubas uważa, że obecnie obowiązujące przepisy „choć niedoskonałe, to zostały przyjęte na zasadzie konsensusu społecznego, po długiej dyskusji, także z udziałem przedstawicieli Kościoła katolickiego”. - Opowiadam się więc za utrzymanie status quo – dodaje kandydat PSL. Jarubas nie dopuszcza natomiast możliwości legalizacji eutanazji. „Życie ludzkie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci” – uważa przedstawiciel ludowców.
Z wypowiedzi Pawła Kukiza dla Radia Zet wynika, że jest on za zakazem aborcji "oczywiście z wyjątkami zagrożenia życia matki". Kandydat nie ma jednak sprecyzowanego zdania na ten temat, gdyż uważa, że "w tej chwili są ważniejsze tematy" niż kwestie światopoglądowe.
Serwis Prawy.pl zreferował poglądy Andrzeja Dudy na temat aborcji, wypowiedziane w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego". Na pytanie o to jak - będąc prezydentem - zachowałby się wobec ustawy zakazującej całkowicie aborcji, kandydat PiS zadeklarował, że obecnie jest przeciw aborcji, jest sygnatariuszem inicjatywy „Jeden z nas”, głosował w sejmie przeciw aborcji, i na forum UE występował z krytyką aborcji. Jednak jako prezydent musiałby być mniej radykalny. Zdaniem Andrzeja Dudy, całkowity zakaz aborcji spowodowałby to, że lewica w przyszłości wprowadziłaby jej całkowitą liberalizację.
W 2010 r. podczas prezydenckich prawyborów w PO Bronisław Komorowski zadeklarował: „byłem zawsze przeciwko aborcji na życzenie (...), jestem przeciw eutanazji”.
Janusz Korwin-Mikke jeszcze jako prezes Kongresu Nowej Prawicy wypowiedział się przeciwko dopuszczalności aborcji: "Nie dopuszczamy zabójstwa, bo to jest zabójstwo i nie ma szczególnych przypadków dla zabójstwa. (...) nie można dopuścić, by kodeks karny pozwalał zabijać ludzi nawet poczętych. Od 20 lat wiemy, że dziecko w łonie matki można doprowadzić do człowieczeństwa (...). Nie można dopuścić, by był 10-tygodniowy płód w brzuchu matki i taki sam w inkubatorze. A zabicie tego w inkubatorze jest karane, a tego w łonie matki nie. To jest nie do utrzymania i trzeba uznać, że człowiek zaczyna się od poczęcia" (spotkanie z mieszkańcami Zamościa, 2012).
W kwestii eutanazji Janusz Korwin Mikke pięć lat temu wypowiedział się tak: "euthanazja.. każdemu wolno popełnić samobójstwo... natomiast nie wolno do tego nakłaniać ani samemu mordować" (zapis czatu opublikowanego 27 października 2010 na blogu korwin-mikke.pl).
Grzegorz Braun z kolei zapytany przez Fundację Pro o stosunek do aborcji powiedział: "Zainteresowanych moimi poglądami odsyłam przede wszystkim do filmów: „Eugenika – w imię postępu” i „nie o Mary Wagner”. (...) Uważam, że prawo Polskie powinno chronić każdego człowieka od poczęcia. Stanowczo tak uważam.
Jaki jest stosunek kandydatów do kwestii klauzuli sumienia, zarówno dla lekarzy, jak i farmaceutów?
W opinii Magdaleny Ogórek, klauzula powinna istnieć w ustawodawstwie, „natomiast rząd ma obowiązek poinformować obywateli, gdzie mogą się udać, jeżeli inny lekarz odmówi pomocy”.
„Jestem za utrzymaniem klauzuli sumienia dla lekarzy i farmaceutów” – deklaruje Adam Jarubas. Jego zdaniem, sposób postępowania w takich przypadkach jest opisany w obowiązujących przepisach, dlatego nie widzi on potrzeby wprowadzania zmian.
Nie wiadomo, jakie poglądy na ten temat mają pozostali kandydaci. KAI prosiła o ich sprecyzowanie poszczególne sztaby, ale mimo kilkukrotnych prób, nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.