Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w sobotę nominacje na stopień generała brygady szefom ABW i SKW Dariuszowi Łuczakowi i Piotrowi Pytlowi. Generałami zostało też pięciu oficerów z SG i PSP. Awanse są istotne dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju - mówił prezydent.
Nominacje na stopień generała brygady odebrali zastępca komendanta głównego Straży Granicznej Andrzej Pilaszkiewicz oraz komendant Nadodrzańskiego Oddziału SG Andrzej Kamiński. Z kolei nadbrygadierami zostali trzej komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej: Józef Galica z Mazowsza, Tadeusz Milewski z Lublina i Andrzej Szcześniak z Dolnego Śląska.
Podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim Komorowski zwrócił uwagę, że nominacje odebrali oficerowie służb istotnych dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju.
"Tak już jest, że gdy jest deficyt bezpieczeństwa, kiedy czujemy niepewność sytuacji i potencjalne zagrożenia, bardziej dostrzegamy bezpośredni związek, jeśli chodzi o skuteczne działanie na rzecz bezpieczeństwa państwa, zarówno w wymiarze obrony militarnej, jak i tego wszystkiego, co decyduje o poziomie bezpieczeństwa granic i poziomie bezpieczeństwa wewnętrznego" - powiedział prezydent.
Zwrócił uwagę, że skład grupy nowych generałów dobrze ilustruje zadanie, przed którym stoi kraj, czyli mobilizowanie wszystkich zasobów, sił i środków i ich usprawnianie na rzecz wyciągnięcia odpowiednich wniosków z tego, co dzieje się poza granicami państwa. Dodał, że tzw. wojna hybrydowa burzy logikę odrębnego funkcjonowania sił zbrojnych i innych służb, a także przekonanie, że zawsze będzie można na czas dostrzec zagrożenie.
Komorowski zauważył też, że awanse przypadają w Dniu Flagi, bo na końcu jest zawsze najważniejsze to, co oficerowie mówią, odbierając awanse i odznaczenia: "Ku chwale ojczyzny". "Służymy +biało-czerwonej+, która kiedyś była flagą, pod którą walczyliśmy o wolność. Dzisiaj pod tą samą flagą wspólnie pracujemy na rzeczy umocnienia polskiej wolności i bezpieczeństwa" - zaznaczył prezydent.
Nowi generałowie otrzymali pamiątkowe szable od wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka oraz szefowej MSW Teresy Piotrowskiej.
56-letni Łuczak kieruje Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego od stycznia 2013 r. Od kwietnia 2012 r. był zastępcą szefa ABW. W latach 2011-2012 był odpowiedzialny za trzy departamenty: bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, kontrwywiadu oraz zwalczania terroryzmu. W tym samym czasie pełnił również obowiązki dyrektora delegatury stołecznej ABW, którą współtworzył.
Od 2008 do 2011 roku był dyrektorem departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa i zwalczania przestępczości zorganizowanej ABW. Od 2002 r. do 2008 r. stał na czele białostockiej delegatury Agencji, a wcześniej, od 2001 r. - tamtejszej delegatury poprzednika ABW - Urzędu Ochrony Państwa. Służbę w UOP Łuczak rozpoczął w 1995 r. Wcześniej działał w Zarządzie Regionu NSZZ "Solidarność" w Białymstoku, w latach 80. pracował w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce, a między 1990 a 1995 r. w tamtejszym urzędzie rejonowym. Łuczak jest prawnikiem, absolwentem białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego.
Z kolei 48-letni Pytel stoi na czele Służby Kontrwywiadu Wojskowego od października 2013 r. (gdy rozpoczynał pełnienie obowiązków szefa SKW był jeszcze podpułkownikiem). Pytel wstąpił do Służby w lipcu 2008 r. Był kolejno naczelnikiem wydziału współpracy międzynarodowej w gabinecie szefa SKW, zastępcą dyrektora gabinetu, a od początku 2011 r. - dyrektorem zarządu operacyjnego.
W latach 1994-99 służył w UOP, gdzie w 1998 r. ukończył z wyróżnieniem kurs oficerski. W latach 1999-2003 był głównym specjalistą w inspektoracie celnym w Krakowie. Od 2003 r. do 2008 r. służył w ABW. Pytel ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Płk Pilaszkiewicz jest jednym z trzech zastępców komendanta głównego SG od lipca 2012 r. W SG służy od 1998 r., wcześniej przez sześć lat był funkcjonariuszem UOP. W latach 2006-12 kierował zarządem ds. cudzoziemców w Komendzie Głównej SG. Natomiast płk Kamiński kieruje nadodrzańskim oddziałem SG (obejmującym Wielkopolskę, Lubuskie i Dolny Śląsk) od maja 2013 r.
St. bryg. Milewski jest lubelskim komendantem PSP od stycznia 2011 r. Miesiąc później stanowisko dolnośląskiego komendanta strażaków objął st. bryg. Szcześniak. Najmłodszy stażem jako komendant wojewódzki jest st. bryg. Galica - mazowiecką strażą pożarną kieruje od stycznia 2015 r.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.