Premier Kopacz u papieża Franciszka

Spotkanie z papieżem Franciszkiem i złożenie kwiatów przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra są głównymi punktami wizyty premier Ewy Kopacz w Watykanie.

Szefowa polskiego rządu rozmawiała także z sekretarzem ds. stosunków z państwami Stolicy Apostolskiej, abp. Paulem Gallagherem.

Rozmowa z papieżem trwała 40 minut. Premier Kopacz podarowała Ojcu Świętemu sadzonkę polskiej jabłoni, która - jak powiedziała - będzie dawała najpiękniejsze polskie jabłka, a także srebrną paterę z bursztynami, na której będzie mógł te jabłka położyć. Franciszek ucieszył się z tego nietypowego - jak zauważył - prezentu. Od papieża szefowa polskiego rządu otrzymała medal przedstawiający św. Marcina okrywającego płaszczem ubogiego - Franciszek wręcza je politykom jako znak przypominający odpowiedzialność rządzących za opiekę nad ubogimi.

Po opuszczeniu Watykanu w rozmowie z dziennikarzami premier Kopacz wyznała, że jest pod ogromnym wrażeniem spotkania z papieżem - człowiekiem ciepłym, pogodnym, ale także bardzo zmęczonym. Ujawniła, że poprosiła go o modlitwę za Polaków i Polskę, pozdrowiła go w imieniu swoich rodaków i zapewniła, że kochają go tak jak wcześniej kochali św. Jana Pawła II.

Wśród tematów rozmowy z Franciszkiem wymieniła: sytuację na Ukrainie, problem migracji do Europy, działań Państwa Islamskiego oraz przyszłorocznej wizyty Ojca Świętego w Polsce w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Potwierdza to także oficjalny komunikat Stolicy Apostolskiej, w którym napisano, że „w trakcie serdecznych rozmów podkreślono spokojną i skuteczną współpracę” w przygotowaniach do tej wizyty. Mówiono też o „pozytywnym wkładzie Kościoła w Polsce w obecną sytuację społeczno-polityczną i nad niektórymi problemiki o charakterze etycznym”. Dokonano też wymiany poglądów nt. sytuacji międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy.

Kopacz poprosiła papieża, by zechciał choć na krótko przyjechać do Warszawy, w której wiele się zmieniło od słynnego wołania Jana Pawła II sprzed 36 lat („Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię! Tę ziemię!”). Jej zdaniem Polska potrzebuje dziś podobnego „nowego impulsu”.

Zdaniem pani premier Franciszek jest „nową wiosną Kościoła”. - Jestem przekonana, że zrobi jeszcze wiele dobrego - oświadczyła Kopacz.

W bazylice św. Piotra szefowa polskiego złożyła bukiet biało-czerwonych kwiatów przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana.

Pani premier towarzyszyli m.in.: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska i sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Rafał Trzaskowski.

Ewa Kopacz była już raz u papieża Franciszka, jeszcze jako marszałek Sejmu, 26 kwietnia 2014 r. Wchodziła wówczas w skład delegacji polskich władz na kanonizację św. Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Barbara
  13.06.2015 00:28
  ciesze sie że Pani premier spotkała się z Papiezem i nie tylko Pisowcom wolno wierzyc w Boga Bóg kocha nas wszystkich Papiez tez
 • GOSC
  13.06.2015 02:01
  CZY POWIEDZIALA PAPIERZOWI CO ZROBILI Z POLSKA I CO CHCE PODPISAC IN VITRO?????? POZDROWIENIA POLACY PRZESLA SAMI . MODLITWY TO ONI POTRZEBUJA ALE I MUSZA WIERZYC W BOGA I NIE ROBIC NA ZLOSC OBYWATELOM.
 • ZCh
  13.06.2015 22:51
  Kopacz nawet po pomoc pojechala do Papierza. Uwaza ze Polacy popatrza na nia i jej partie przychylniej. Oni majac tak duze dochody i pieniadze z nielagalnych interesow, nie potrafia zrozumiec tych ludzi ciezko pracujacych, ktorzy maja ciezke zycie w tym kraju. Odlecieli tak daleko od rzeczywistosci. Ta partia to wielka porazka dla calego narodu. Boza bron Polske i nas Polakow przed takimi ludzmi
 • anna
  14.06.2015 08:21
  Pani Kopacz, jak wszystkie kobiety składające wizytę Papieżowi powinna posiadać nakrycie głowy,.....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  2°C Piątek
  dzień
  3°C Piątek
  wieczór
  1°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  wiecej »