Kościół katolicki weźmie udział w obchodach 500. rocznicy reformacji. Potwierdził to w oficjalnym liście do Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx.
Głównym wydarzeniem przypadającego w 2017 roku jubileuszu będzie ekumeniczna liturgia pokutna w Berlinie w II niedzielę Wielkiego Postu (11.03.2017).
List kard. Marxa jest odpowiedzią na zaproszenie Kościoła katolickiego na te obchody, skierowane przez przewodniczącego Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Bp Heinrich Bedford-Strohm stwierdził w nim, że na bazie „przełomowych impulsów Soboru Watykańskiego II oraz skrupulatnych teologicznych starań o wzajemne zrozumienie wyrosło zaufanie obu Kościołów do siebie nawzajem, które pozwala na wspólne upamiętnienie” reformacji. Przewodniczący Rady EKD zaznaczył, że jubileusz reformacji w 2017 r. nie ma być triumfem protestantów, tylko „świętem Chrystusa” i „przesłaniem o Bożej łasce”.
Odpowiadając na ten list kard. Marx napisał, że jest wdzięczny za to zaproszenie, które „w oczach episkopatu jest wyrazem dobrych wzajemnych relacji”. Zdaniem arcybiskupa Monachium „wspólne świadectwo o Jezusie Chrystusie jest w dzisiejszym społeczeństwie szczególnie potrzebne wielu szukającym orientacji”.
W jubileuszowym programie przewidziana jest m.in. wspólna pielgrzymka biskupów katolickich i ewangelickich do Ziemi Świętej jesienią 2016 r. i liturgia pokutna w roku 2017 w Berlinie w wigilię II niedzieli Wielkiego Postu. Na wrzesień 2017 r. zaplanowana jest też ekumeniczna liturgia Podwyższenia Krzyża Świętego oraz kilka konferencji tematycznych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.