Przed 25-ma laty, 19 marca 1984 r., grupa mniszek Karmelitanek Bosych z Elbląga, udała się do Hafnarfjördur na Islandii, by zamieszkać i prowadzić życie modlitwy i ofiary w jedynym klauzurowym klasztorze na tej podbiegunowej wyspie.
Klasztor, w którym swój kontemplacyjny charyzmat karmelitański realizuje jedenaście mniszek i jedna postulantka, nosi wymowny tytuł Matki Bożej Jasnogórskiej i św. Józefa. Wszystkie siostry są Polkami. Trudno bowiem, by z trzystutysięcznej zaledwie populacji Islandii, w ponad 90% luterańskiej, mogły zrodzić się powołania do klauzurowego życia zakonnego. Siostry chętnie przyjmują więc do swego grona kandydatki znad Wisły. A w ich klasztorze, pomimo chłodu miejscowego klimatu, oddycha się atmosferą autentycznej, ewangelicznej miłości i terezjańską radością, które idą w parze z życiem modlitwy i ewangelicznego wyrzeczenia w intencjach Kościoła.
Klasztor, wznosi się na wzgórzu miasta, największej aglomeracji wyspy ze stolicą państwa i siedzibą jedynej islandzkiej diecezji Reykjavik. Promieniuje on na całą okolicę jako oaza życia duchowego. Mniszki, postrzegane życzliwie także przez ewangelików, obejmują wszystkich swoją modlitwą. Kaplica klasztorna, z piękną ikoną Madonny Jasnogórskiej w głównym ołtarzu, gromadzi codziennie osoby pragnące głębszego życia duchowego. Siostry utrzymują się z pracy własnych rąk, wykonując artystyczne ikony, świece, szaty liturgiczne, dewocjonalia i kartki świąteczne. Nagrały też płyty ze śpiewem polifonicznym i gregoriańskim. A z racji swego srebrnego jubileuszu pobytu na Islandii wykonały dużych rozmiarów ikony św. Józefa, św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, polecając się opiece tych świętych opiekunów zakonu. Dla chętnych, zwłaszcza dla dziewcząt, podajemy dane adresowe podbiegunowego, polskiego Karmelu: Karmelsystur Klaustrinu, Olduslod 37, 220 Hafnarfjördur, Islandia, tel. 00354-555.03.78; e-mail karmel@karmel.is; www.karmel.is... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.