Najszybszy polski superkomputer Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się na 49. pozycji w rankingu TOP 500 Supercomputers - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Bartosz Dembiński.
Jak wyjaśnił, początkowo Prometheus znalazł się na 52. miejscu; tak podawali we wtorek organizatorzy rankingu. "Jednak kilka godzin po wysłaniu tej informacji organizatorzy rankingu dokonali korekty zestawienia, poprawiając w nim kilka błędów - po opublikowanej aktualizacji Prometheus przesunął się na 49. miejsce" - wyjaśnił rzecznik.
Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org).
Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się w tym zestawieniu po raz pierwszy, znacznie wyprzedzając inne superkomputery z Polski. Jego moc obliczeniowa wynosi niemal 1,7 biliardów operacji na sekundę (1,7 PFLOPS - 1 PFLOPS to biliard operacji na sekundę - 10 do potęgi 15. operacji na sekundę).
W najnowszym zestawieniu poza Prometheusem znalazło się jeszcze sześć innych polskich superkomputerów.
Na 128. miejscu znalazł się Tryton, superkomputer Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej; na 137. - BEM z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego; na 157. - superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Na 270. pozycji sklasyfikowano wieloletniego lidera wśród polskich maszyn obliczeniowych, czyli Zeusa z ACK Cyfronet AGH; a na miejscach 379. i 418. - odpowiednio komputery: ORION z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Najszybszym superkomputerem na świecie jest nadal chiński Tianhe-2 (Droga Mleczna-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 PFLOPS.
Na liście TOP 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (ok. 46 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się Japonia (ok. 8 proc.) i Chiny (ok. 7 proc.).
Prometheus został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Swoją pracę rozpoczął 27 kwietnia br.
Dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą jest on jednocześnie jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie.
Jak poinformował rzecznik AGH, portfolio badań naukowych, realizowanych przy pomocy Zeusa, a od niedawna również Prometheusa, jest bardzo bogate. Na superkomputerach ACK Cyfronet AGH prowadzane są badania dotyczące m.in.: przewidywania przestrzennej struktury białek, nanostruktur nowoczesnych półprzewodników, obliczeń związanych z analizą zmienności galaktyk w szerokim zakresie promieniowania widma elektromagnetycznego czy symulacji złożoności rynków finansowych.
"Tylko w roku 2014 na Zeusie wykonano niemal 8 milionów zadań o łącznym czasie obliczeń prawie 13 tysięcy lat" - podkreślił Bartosz Dembiński.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.