Wczoraj w całej Polsce modlono się o jego rychłą beatyfikację podczas Mszy św.
a wieczorem na modlitewnych czuwaniach, których kulminacja nastąpiła o 21.37 -
w godzinie śmierci Papieża. Polacy uczcili wówczas pamięć Papieża modlitwą w
ciszy i zapalając znicze.
Warszawa
Na warszawskim pl. Piłsudskiego przygotowano program artystyczno–modlitewny pod hasłem „Miłość wam wszystko wyjaśni”, zorganizowany z okazji 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W miejscu, na którym papież Wojtyła wypowiedział słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi” gromadzi się coraz więcej warszawiaków, a także turystów. Czuwanie zakończy się około północy.
Na telebimach wyemitowano filmy ze wspomnieniami osób, które osobiście znały Karola Wojtyłę–Jana Pawła II. Zgromadzeni na placu wysłuchali wspomnień m.in. Krzysztofa Zanussiego, abp. Kazimierza Nycza i wielu innych osób, które opowiadały m.in. o kajakowych i górskich wakacjach spędzonych z ks. Wojtyłą.
O godzinie 20.00 rozpoczęła się z udziałem kilkunastu tysięcy wiernych Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. W liturgii uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy. Homilię wygłosił abp Henryk Hoser, który podkreślił, że poprzez cały pontyfikat Jan Paweł II przygotowywał chrześcijan do trzeciego tysiąclecia, zaś w liście apostolskim „Novo millennio inneunte” prosił ich, by wzięli odpowiedzialność za świat XXI wieku.
„Papież przekonywał, że świata nie zbawi żadna magiczna formuła, ale program zawarty w Ewangelii i żywej tradycji Kościoła” – mówił biskup warszawsko–praski. Dodał, że pomimo upływu lat, program Ewangelii jest wciąż ten sam: „to świętość i modlitwa, to głoszenie miłości w świecie miłości spragnionym”.
Swoją homilię abp Hoser zakończył słowami: „Janie Pawle II wielki, módl się za nami!”.
Na Mszy św. sprawowanej w miejscu, na którym w 1979 r. papież wypowiedział słynne dziś słowa: „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” zgromadziło się kilka tysięcy warszawiaków. Wielu z nich uczestniczyło w liturgii trzymając w dłoniach płonące znicze.
Po Mszy św. słowo do zgromadzonych na Placu Piłsudskiego wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Powiedział on, że przykład Jana Pawła II wskazuje, iż jedyną bronią, którą można osiągnąć zwycięstwo jest dialog oparty na miłości bliźniego i poszanowanie jego niezbywalnej godności. Abp Kowalczyk dodał, że Jan Paweł II był darem dla Polski, Europy i całego świata.
Po zakończeniu Mszy kilkanaście tysięcy wiernych wzięło udział w czuwaniu, podczas którego czytano fragmenty „Dzienniczka św. Faustyny”. W godzinie śmierci Jana Pawła II – o 21.37 – jego pamięć uczczono minutą ciszy. Zapalono też uroczyście pamiątkowy znicz sporządzony z tysięcy zniczy przyniesionych tu przed czterema laty, tuz po śmierci polskiego papieża.
Następnie modlitwę o beatyfikację papieża Wojtyły poprowadził metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Zakończył ją słowami nadziei, iż już niedługo wierni będą mogli modlić się do Boga za wstawiennictwem polskiego papieża.
Centrum Myśli Jana Pawła II – główny organizator warszawskich obchodów – uruchomiło także specjalną stronę internetową www.centrumjp2.pl/2kwietnia. Jest to miejsce wymiany myśli, umożliwiające każdemu osobistą wypowiedź na temat, kim był dla niego Jan Paweł II.
Jasna Góra
Msza św. dziękczynna za pontyfikat Jana Pawła II, modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o Jego rychłą beatyfikację oraz uroczyste Te Deum uwieńczyły na Jasnej Górze obchody 4. rocznicy śmierci papieża z Polski.
Wspólnotowej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej z udziałem Generała Zakonu Paulinów, przewodniczył o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. Przywołując słowa z ostatniego listu Ojca Świętego napisanego tuż przed śmiercią z okazji 350. rocznicy zwycięskiej Obrony Jasnej Góry o. Majewski wzywał do budowania jedności i solidarności wśród Polaków.
„Dziś potrzeba Polakom nade wszystko zgody i pojednania, bo komu potrzebna jest Polska partyjna, nasz naród podzielony i skłócony, Polska nędzy i niesprawiedliwości społecznej, Polska targana kłótnią swych dzieci” – wołał kaznodzieja i za Janem Pawłem II powtórzył, że Europa potrzebuje Polski głęboko wierzącej i świadomej swej roli wyznaczonej przez Opatrzność.
Po Mszy św. z udziałem wielu pielgrzymów i wiernych archidiecezji częstochowskiej uroczysta procesja ze światłem przeszła na Bastion św. Trójcy, gdzie znajduje się pomnik Jana Pawła II. Tam odtworzone zostały papieskie słowa z 13 czerwca 1987 r., w których powierzał Jasnej Górze sprawy Kościoła i wiarę, zwłaszcza w miejscach, gdzie jej wyznawanie jest najtrudniejsze.
Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej poprowadził abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski modlił się rychłą beatyfikację Jana Pawła II i o cierpliwość dla nas wszystkich w oczekiwaniu na wyniesienie Go na ołtarze. Prosił, aby dziedzictwo duchowe świętego papieża nie zostało zmarnowane.