Niemal dokładnie za rok, 26 lipca 2016 nastąpi inauguracja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym publikujemy opracowany przez Organizatorów raport nt. stanu przygotowań do tego międzynarodowego wydarzenia z udziałem Ojca Świętego Franciszka oraz ok. 2,5 mln młodych z całego świata.
Wolontariat
Wolontariat PLUS
Opiera się na trzech filarach - odnajdywaniu misji swojego życia, odczytywaniu potrzeb drugiego człowieka oraz działaniu w grupie. Poprzez systematyczną pracę (najpierw nad sobą, a później w grupach nad zagadnieniami związanymi ze Światowymi Dniami Młodzieży) przygotowywani są koordynatorów grup wolontariuszy z całego świata tak, aby usprawnić komunikację i funkcjonowanie wszystkich wolontariuszy podczas ŚDM. Dotychczas przeszkolono ok. 50 kluczowych liderów i 100 liderów, którzy już pracują w grupach projektowych. Dziesięcioosobowe grupy wraz z liderem opracowują m.in. projekt Młodzi Misjonarze Miłosierdzia czy promocję wolontariatu.
Młodzi Ambasadorzy
Szkolone są osoby, które są świadkami pracy w parafii, Komitecie Organizacyjnym czy swojej wspólnocie. Spotykają się z młodymi, aby opowiedzieć o sensie i idei oraz historii ŚDM, dają świadectwo uczestnictwa w poprzednich ŚDM, a także przedstawiają to, co już teraz dzieje na drodze przygotowań do ŚDM 2016, zachęcając do zaangażowania w te przygotowania.
Młodzi Ambasadorzy odwiedzili już ponad 60 parafii. Odwiedzają grupy i wspólnoty nie tylko na terenie archidiecezji krakowskiej, ale też innych diecezji (np. tarnowskiej, włocławskiej, sandomierskiej czy warszawskiej). Uczestniczą w rekolekcjach, obozach i spotkaniach. Przez całe wakacje będą obecni na Jasnej Górze, gdzie wraz z wolontariuszami z różnych diecezji w Polsce będą odpowiadać na pytania pielgrzymów. Młodzi Ambasadorzy pojawiają się także za granicą, aby z informacjami o ŚDM w Krakowie dotrzeć jak najszerzej. Byli na spotkaniu młodych z Papieżem Franciszkiem w Turynie, wybierają się na spotkanie młodzieży w Cluj w Rumunii czy podróżują po Europie Busem do marzeń (młodzi ze Stowarzyszenia GPS Kalwaria).
Wolontariat krótkoterminowy
Wraz z rejestracją uczestników ŚDM ruszy rejestracja do wolontariatu krótkoterminowego (który będzie trwał ostatnie dwa tygodnie lipca 2016 – w tym tydzień szkoleń i tydzień posługi podczas wydarzeń centralnych w Krakowie). Szukamy ponad 25 tysięcy wolontariuszy z Archidiecezji Krakowskiej, z Polski i ze świata, którzy będą służyć pielgrzymom przez cały tydzień wydarzeń centralnych.
Wolontariat długoterminowy
Oprócz propozycji wolontariatu krótkoterminowego, jest też program wolontariatu długoterminowego - na rok lub pół roku przed ŚDM. Już teraz przy Komitecie działają wolontariusze z Brazylii, Włoch i Niemiec.
Poza tym, każda z sekcji Komitetu Organizacyjnego ma wsparcie wolontariuszy - od kwestii duszpasterskich po wsparcie prawnicze.
W planach są szkolenia dla wolontariuszy działających przy parafiach, którzy na tych stanowiskach pozostaną włącznie z czasem Wydarzeń Centralnych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.