Niemal dokładnie za rok, 26 lipca 2016 nastąpi inauguracja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym publikujemy opracowany przez Organizatorów raport nt. stanu przygotowań do tego międzynarodowego wydarzenia z udziałem Ojca Świętego Franciszka oraz ok. 2,5 mln młodych z całego świata.
Kontakty Międzynarodowe
Komitet Organizacyjny jest w stałym kontakcie z Papieską Radą ds. Świeckich, odpowiedzialną za duszpasterstwo świeckich, w tym przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Przewiduje się, że w tygodniu Wydarzeń Centralnych ŚDM Kraków 2016 mogą wziąć udział przedstawiciele ok. 200 krajów na świecie.
Wzorem poprzednich edycji ŚDM, z Komitetem Organizacyjnym kontaktują się przedstawiciele konferencji episkopatów, ruchów, wspólnot i zgromadzeń zakonnych. Do tej pory taki kontakt nawiązało już kilkanaście konferencji biskupów w Europie (m.in. z Włoch, Francji, Anglii i Walii, Irlandii, Węgier, Belgii, Niemiec, Austrii, Litwy, Czech, Słowacji), Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, w krajach Ameryki Południowej (m.in. Brazylii), Australii, Azji (m.in. Korea Południowa), Bliskiego Wschodu i Afryki. Na uwagę zasługuje też duże zainteresowanie w krajach byłego bloku sowieckiego, które – ze względu na bliskość geograficzną – chciałyby wysłać do Polski większą niż w ostatnich latach liczbę pielgrzymów, choć wciąż pozostaje to dużym wyzwaniem logistycznym i finansowym. Wiele krajów – m.in. dzięki współpracy polskich misjonarzy na świecie – kontaktuje się także bezpośrednio z diecezjami, do których chce przywieźć młodzież na Dni w Diecezjach (np. do diecezji siedleckiej pojadą m.in. młodzi z Boliwii i Czadu, do archidiecezji warszawskiej – pielgrzymi z Białorusi).
Z Komitetem Organizacyjnym współpracują też międzynarodowe wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia – m.in. Chemin Neuf, Emmanuel, Shalom, Youth Arise International. Większość z nich – podobnie jak krajowe i diecezjalne duszpasterstwa młodych, zajmuje się nie tylko przygotowaniem duchowym i logistycznym do udziału w ŚDM, ale też deklaruje chęć włączenia się w prowadzenie spotkań modlitewnych i wydarzeń kulturalnych, towarzyszących Wydarzeniom Centralnym ŚDM.
Międzynarodowe grupy młodzieży zamierzają też przywieźć zgromadzenia zakonne, m.in. salezjanie, jezuici, saletyni, pijarzy, dominikanie i franciszkanie.
Wiele delegacji zagranicznych konferencji episkopatów, diecezji czy wspólnot odwiedza Polskę – by spotkać się z przedstawicielami diecezjalnych centrów ŚDM i Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie. Przy okazji spotkań nie tylko poznają szczegóły dotyczące przygotowań i przebiegu Światowych Dni Młodzieży, ale też dzielą się doświadczeniami codziennej pracy duszpasterskiej. Wśród odwiedzających byli m.in. przedstawiciele: Wyspy Wielkanocnej, Australii, Argentyny, Meksyku, Korei Południowej. Z pytaniami przybywają także polscy misjonarze pracujący w poszczególnych regionach świata, np.: z Republiki Środkowej Afryki czy z Boliwii.
Przedstawiciele Komitetu, w miarę możliwości, przyjmują też zaproszenia na spotkania międzynarodowe. Dotychczas wzięli udział m.in. w Litewskich Dniach Młodzieży w Olicie, spotkaniu młodych z papieżem Franciszkiem w Turynie, spotkaniach poświęconych krajowym przygotowaniom do ŚDM w konferencjach episkopatów Francji, Słowacji i Irlandii, międzynarodowym spotkaniu młodych wspólnoty Emmanuel, spotkaniu MEKT – rady zrzeszającej przedstawicieli duszpasterstw młodzieżowych krajów Europy Środkowej i Południowej.
W dn. 25-29 listopada br. Komitet Organizacyjny wspólnie z Papieską Radą ds. Świeckich organizują międzynarodowe spotkanie przygotowawcze przed ŚDM Kraków 2016, na które zaproszeni są krajowi organizatorzy ŚDM z całego świata.
Katechezy
Sekcja katechez odpowiada za przygotowanie punktów katechez dla ponad 200 tysięcy pielgrzymów. Na te spotkanie potrzeba około 300 lokalizacji. Są to obiekty kościelne znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania pielgrzymów w diecezji krakowskiej, części diecezji sosnowieckiej, tarnowskiej oraz kieleckiej. Pozostały jeszcze do wykorzystania stadiony, boiska i place, które na miarę potrzeb będą służyły biskupom, głoszącym katechezy.
W trakcie przygotowania technicznego pozostaje Katecheza w drodze, która pozwoli w sposób zaplanowany pielgrzymować młodym do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II.
Festiwal Młodych
Festiwal Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży to przestrzeń umożliwiająca młodym ludziom z całego świata spotkanie Boga we wspólnocie, pasjach oraz za pomocą piękna wyrażonego przez liczne środki artystycznej ekspresji. Pielgrzymi, którzy przybędą do Krakowa, będą mogli wziąć udział w licznych koncertach, przedstawieniach teatralnych czy tanecznych, a także w warsztatach artystycznych i sportowych.
Sekcja Festiwalu Młodych utworzyła plan miejsc, w których będą się działy wydarzenia Festiwalu Młodych. Wszystkie ustalenia odbywają się trójstronnie pomiędzy Archidiecezją Krakowską, Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego a Urzędem Miasta Krakowa. W późniejszym terminie Sekcja ułoży harmonogram wydarzeń organizowanych w ramach Festiwalu Młodych.
Jeśli chodzi o oficjalne zgłoszenia artystów – proces aplikacji rozpocznie się w drugiej połowie roku 2015. Już teraz można przesyłać swoje propozycje do sekcji Festiwalu Młodych na adres mailowy: kultura@krakow2016.com. Sekcja weryfikuje obecnie 140 dotychczasowych zgłoszeń.
We współpracy ze Stowarzyszeniem SIEMACHA w ramach Festiwalu Młodych planowana jest kolejna edycja turnieju piłki nożnej Copa Catolica, którego współorganizatorem jest Gabriel del Fiaco Bessa da Costa – wolontariusz ŚDM z Brazylii. Stowarzyszenie wyszło także z propozycją zorganizowania turnieju breakdance.
Sekcja Festiwalu Młodych pracuje także nad projektem murali, których tematyka będzie nawiązywać do Światowych Dni Młodzieży. Zaproponowany przez grupę VeraIcon projekt został zaakceptowany przez Plastyka Miasta Krakowa.
Z Komitetem Organizacyjnym ŚDM kontaktują się także międzynarodowe wspólnoty, które w ramach Festiwalu Młodych chcą zajmować się animacją modlitewną w kościołach - prowadząc wielbienia czy Adoracje.
Gminy objęte strefą zakwaterowania pielgrzymów także wyrażają chęć przygotowania wydarzeń kulturalnych Festiwalu Młodych.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.