Jerozolima: Trzeciomajowa modlitwa za Ojczyznę

Polonia w Ziemi Świętej uczciła uroczystość Matki Bożej, Królowej Polski oraz trzeciomajowe święto narodowe wspólną eucharystią w kaplicy sióstr elżbietanek w Nowym Domu Polskim w Jerozolimie.

W tym roku nie było możliwości celebrowania trzeciomajowego święta w Bazylice Zmartwychwstania. W niedzielę „status quo” nie dopuszcza specjalnych celebracji przy Grobie Pańskim, a kaplica Najświętszego Sakramentu jest odnawiana przed pielgrzymką Benedykta XVI. Kilkunastu kapłanów koncelebrowało uroczystą Eucharystię, w której uczestniczyli przedstawiciele władz dyplomatycznych RP w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego ze Wzgórz Golan, siostry zakonne oraz grupa wolontariuszy z Polski. Po Mszy św. na cmentarzu katolickim na wzgórzu Syjon, pod pomnikiem upamiętniającym polskich bohaterów z okresu drugiej wojny światowej, została odmówiona modlitwa za poległych i został złożony wieniec z biało-czerwonych kwiatów. Wspólna modlitwa za Ojczyznę oraz oficjalne ceremonie z okazji trzeciomajowego święta narodowego zgromadziły rodaków w kilku innych miejscach upamiętniających historię polskiej obecności w Ziemi Świętej. Ważnym akcentem narodowego święta była ceremonia prezentacji znaczka wydanego wspólnie przez Pocztę Polską i Izraelski Urząd Filatelistyczny dedykowanego Berkowi Joselewiczowi. Jest to fragment akwareli Juliusza Kossaka przedstawiający Joselewicza pod Kockiem. Berek Joselewicz (1764-1809) był pułkownikiem wojsk polskich; organizatorem lekkokonnego pułku żydowskiego w powstaniu 1794 r., dowódcą szwadronu w Legionach Dąbrowskiego, od 1807 r. służył w armii Księstwa Warszawskiego jako dowódca szwadronu 5. pułku strzelców konnych. Zginął pod Kockiem 8 maja 1809 r. w utarczce z huzarami austriackimi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  21°C Wtorek
  dzień
  wiecej »