Pomogą ofiarom

Zakończyło się szkolenie pierwszej grupy duszpasterzy, powołanych przez biskupów i prowincjałów zakonnych, w zakresie niesienia pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym.

W programie szkolenia były zarówno wykłady jak i ćwiczenia praktyczne, dlatego grupa uczestników była kameralna i liczyła 14 księży, w tym 4 duchownych z Białorusi. W grupie byli też przedstawiciele zakonów m.in. michalita, marianin, dominikanin, orionista.

Wysłuchali oni wykładów m.in. na temat metod działania sprawców nadużyć oraz skutków duszpasterskich dla parafii czy środowisk, w których te zdarzenia miały miejsce. W programie znalazły się również wykłady i warsztaty nt. pomocy duszpasterskiej ofierze wykorzystania seksualnego i pomocy w konfesjonale ale rozmawiano też o wspólnocie parafialnej jako ofierze. Duchowni zapoznali się też z tematem "Rodzina jako ofiara: zaburzenia systemu rodzinnego związane z przestępstwem wykorzystania seksualnego osoby małoletniej".

Dla marianina ks. Michała Kozaka, najistotniejsza - jak sam mówi - była w czasie szkolenia "bliska możliwość spotkania ze światem cierpienia ofiar wykorzystania seksualnego", możliwość rozmowy i wysłuchania tych osób. Ponadto ceni sobie to, że księża mogli przeanalizować "ogrom różnych przypadków" i poznać fundamentalne zasady postępowania na płaszczyźnie duszpasterskiej. - W takich sytuacjach na pewno doświadcza się dużej bezradności, pomijając szok związany z tym, gdy okazuje się, że sprawcą wykorzystania jest współbrat w kapłaństwie czyli "ktoś, kto jest częścią nas" a cierpienie, które sprawił jest poniekąd częścią naszej winy. Dla mnie jest nadzieja, bo została wypracowana ścieżka pomocy: jak odnaleźć się w takiej sytuacji a przede wszystkim jak pomóc osobom pokrzywdzonym - mówił ks. Kozak.

Na troskę o ofiary zwrócił również uwagę ks. Marcin Głowiński z archidiecezji poznańskiej i dodał, że Kościół dokonuje autorefleksji również po to, żeby oczyścić się ze zła. - Spotkamy się jako przedstawiciele różnych części Polski, nawiązujemy relacje, by wspierać się w realizacji powierzonego nam zadania jako duszpasterze - czyli ci, którzy spotykają się z konkretnymi osobami i wspólnotami i mają okazać im troskę oraz stanąć po stronie prawdy - zaznaczył. Dodał też, że księża diecezjalni i zakonni mają różne możliwości działania w swoich wspólnotach, parafiach czy diecezjach i zapewnił, że zdobytą wiedzą będą się dzielić.

- Na zjazdach kapłańskich czy proboszczowskich możemy docierać do większego grona naszych współbraci, żeby rzetelnie ich informować o problematyce nadużyć seksualnych względem małoletnich. Chodzi o kształtowanie świadomości i budowanie odwagi, że można coś zrobić dla dobra poszkodowanych - dodał michalita ks. Kosakowski.

Marianin ks. Kozak zwrócił też uwagę na wymiar modlitewny w ich duszpasterskiej posłudze. - Dla mnie dobrym doświadczeniem była szansa celebracji Eucharystii razem z osobami, które doznały wykorzystania. Wyzwaniem dla nas jako duszpasterzy jest modlitwa również w tych intencjach - powiedział.

Organizatorem szkolenia dla duszpasterzy było Centrum Ochrony Dziecka, działające przy Akademii "Ignatianum" w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  9°C Poniedziałek
  wieczór
  6°C Wtorek
  noc
  5°C Wtorek
  rano
  9°C Wtorek
  dzień
  wiecej »