Przybyły grupy ełckie i elbląskie, jedna z najliczniejszych w kraju pielgrzymka krakowska i pielęgnująca polskie tradycje ludowe pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.
Wędrujący po raz kolejny bp Jerzy Mazur z Ełku podkreślił, że w Roku Życia Konsekrowanego główną intencją była sprawa powołań, także do posługi misyjnej w Kościele. – Chodzi o to, by była w nas wszystkich ta świadomość misyjna, aby ona była w sercach wiernych, bo wszyscy jesteśmy powołani do ewangelizacji – powiedział bp Mazur, który po raz drugi przyszedł z ełcką pielgrzymką. Zauważył, że ci ludzie, którzy uczestniczą w pielgrzymkach to
„Kościół, o którym papież Franciszek mówi: marzę o Kościele, który wychodzi, który jest w drodze”.
23. Piesza Pielgrzymka Ełcka odbywała się pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. To jedna z najdłuższych pielgrzymek w kraju. Tradycyjnie podzielona była na 6 grup. Najdłuższą trasę pokonali pątnicy z Suwałk – 559 km, Gołdapi – 558 km i Augustowa – 545 km, którzy pielgrzymowali 17 dni. Pielgrzymi z Giżycka pokonali trasę 517 km w ciągu 16 dni, z Ełku – 493 km w ciągu 15 dni, a z Pisza - 450 km w ciągu 14 dni.
W tegorocznych rekolekcjach w drodze udział wzięło 553 osób.
Tegoroczne pielgrzymki piesze stanowią duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Pątnicy zauważają, że to wielkie i ważne wydarzenie trzeba omodlić. - Wiem, że to trzeba omodlić bardzo. Te przygotowanie duchowe to najważniejsza rzecz, bo tak naprawdę człowiek może być niewyspany, niedojedzony, ale duchowo musi być przygotowany, żeby spotkać się z papieżem, z Panem Bogiem przede wszystkim, we wspólnocie Kościoła – powiedziała Ania z Żywca.
W intencji Światowych Dni Młodzieży w szczególny sposób modliła się w drodze 35.pielgrzymka krakowska. To najliczniejsza dziś kompania. Przyszło w niej ok. 8,5 tysiąca osób. Pątnicy nieśli ze sobą kopie znaków Światowych Dni Młodzieży a więc krzyż i Ikonę Matki Bożej. Towarzyszy im również portret św. Jana Pawła II i grupa wolontariuszy ŚDM. –Te symbole miały przypominać pielgrzymom i wiernym spotkanym na trasie, że w następnym roku będziemy przeżywać Światowe Dni Młodzieży - powiedział ks. Jan Przybocki koordynator pielgrzymki dodając, że mimo ciężaru krzyża i ikony nie brakowało chętnych do ich niesienia i zanoszenia błagania za spotkanie młodych świata na polskiej ziemi.
Pielgrzymce Krakowskiej towarzyszy hasło: ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’, ale również jedną z intencji, którą pielgrzymi niosą na Jasną Górę do Czarnej Madonny jest modlitwa w intencji Światowych Dni Młodzieży i zaproszenia wszystkich, którzy tu pielgrzymują na przyszłoroczne spotkanie z papieżem Franciszkiem - - Modliliśmy się w intencji Światowych Dni Młodzieży, prosiliśmy napotkanych ludzi na naszej drodze, aby włączyli się w promocję Światowych Dni Młodzieży, i żeby przybyli na to spotkanie, żeby również otwierali swoje domy dla pielgrzymów, którzy przybędą na przyszłoroczne spotkanie młodych do Krakowa. I sami przy tym chcieliśmy włączyć się w promocję, w naszej grupie był konkurs związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, przybliżaliśmy sobie ideę, skąd się one wzięły, kto je zapoczątkował, gdzie już się odbyły i co mają na celu – powiedział ks. Piotr Burtan z parafii św. Klemensa w Wieliczce.
Przy figurze Matki Bożej na placu przed Szczytem pątników witali: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz biskupi pomocniczy arch. krakowskiej: Jan Szkodoń i Jan Zając. Jak zwykle pieszo dotarł na Jasną Górę bp pomocniczy Grzegorz Ryś.
Pielgrzymkę Krakowską tworzy 46 grup wychodzących promieniście z różnych miejsc archidiecezji. W zależności o tego wędrówka trwa od 6 do 8 dni. Najkrótsza trasa liczy 150 km, najdłuższa 220 km. W posługę duszpasterską zaangażowanych było aż 111 kapłanów, 30 kleryków i 49 sióstr zakonnych. Najmłodszy pątnik miał 2 lata, najstarszy 84 lata. Pielgrzymi szli z hasłem 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię'.
Z Krakowa na Jasną Górę wędrowali m.in. pielgrzymi z Węgier, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Słowacji, Czech, Francji i Hiszpanii oraz tradycyjnie grupa ponad 1 tys. członków międzynarodowego Ruchu „Comunione e Liberazione”.
Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją „Białego Marszu”, zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”. Przeszedł on 17 maja 1981 roku z Krakowskich Błoń - miejsca Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - do Rynku Głównego, gdzie metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski odprawił Mszę św. Kilkaset tysięcy studentów, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się wówczas w intencji Ojca Świętego. Idea „Białego Marszu” doprowadziła do zorganizowania Pieszej Pielgrzymki z Krakowa do Częstochowy na Jasną Górę.
Pod hasłem: Maryjo, przygotuj nas na Światowe Dni Młodzieży na Jasną Górę weszła licząca ponad 2, 6 tys. osób piel. diec. bielsko-żywieckiej. Grupy wyruszyły z: Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Andrychowa, Bielska-Białej i Oświęcimia. Pątnicy pokonali od 180 do 230 km. Do pieszych pielgrzymów dołączyły dwie grupy rowerowe liczące łącznie 143 osoby.
Pielgrzymom doskwiera wyjątkowo męczący upał, ale i w nim upatrują działania Opatrzności. - To był cud. Jak to się stało, żeśmy przeszli, kiedy media mówiły, że nawet wyjść z domu nie wolno, a my dziewięć godzin w słońcu, i to dzieci małe, rodziny, i tylko jedna osoba na chwilę została do szpitala zawieziona, ale wróciła. Wszyscy żyją, wszyscy uśmiechnięci – powiedział kierownik pielgrzymki, ks. Józef Walusia.
Księża przewodnicy zauważają, że choć w tym roku obserwują nieznaczne zmniejszenie ilości pątników to jednak budujące jest to, że wielu wyruszyło na pielgrzymkę po raz pierwszy. - Jestem na pielgrzymce po raz pierwszy, jak już tu jestem czuję się bardzo szczęśliwa, ale w drodze miałam wiele kryzysów, chciałam wracać, ale teraz nie żałuję – powiedziała Ewa z Suwałk. Pan Jan z Augustowa, który także pierwszy raz wyruszył w drogę podkreślił, że to, że jest pierwszy raz to „jedyny mankament, bo powinien być już wiele razy, bo ma 58 lat”.
Jutro na Jasną Górę przybędą kolejne większe kompanie pielgrzymów z diecezji sandomierskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, toruńskiej, archidiecezji warmińskiej, gdańskiej i białostockiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.