Bp Guzdek: Kościół blisko żołnierzy

Kościół zawsze jest blisko żołnierzy, wspiera ich moralnie i duchowo, a przez posługę kapelanów udziela sakramentów i błogosławi im w służbie - głosi przesłanie biskupa polowego WP gen. Józefa Guzdka, skierowane do żołnierzy z okazji Święta Wojska Polskiego.

Przesłanie to będzie odczytywane w sobotę - w Święto Wojska Polskiego - podczas Mszy św. we wszystkich kościołach garnizonowych i podczas apeli w jednostkach wojskowych przez kapelanów.

"Sierpień to miesiąc, w którym zwracamy szczególną uwagę na wojsko i jego rolę, jaką spełnia w naszej ojczyźnie. Między innymi świętujemy wspaniałe zwycięstwo odniesione na przedpolach Warszawy 15 sierpnia 1920 roku, które przesądziło o losach nie tylko Polski, ale i całej chrześcijańskiej Europy. W tym roku obchodzimy 95. rocznicę tych wydarzeń, określanych przez wielu jako 'Cud nad Wisłą'" - napisał biskup polowy w przesłaniu.

Hierarcha podkreślił w nim, że Święto Wojska Polskiego i przypadająca w tym dniu liturgiczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypominają, że "Kościół zawsze jest blisko żołnierzy, wspiera ich moralnie i duchowo, a przez posługę kapelanów udziela sakramentów i błogosławi im w służbie". Dodał, że w ten dzień we wszystkich kościołach garnizonowych sprawowana będzie Eucharystia w intencji Wojska Polskiego i "popłynie modlitwa wdzięczności za wczoraj, dziś i prośba o dobre jutro polskiej armii".

Zwracając się do żołnierzy, biskup polowy dziękuje im za pełną poświęcenia służbę, którą pełnią, aby Polska była krajem bezpiecznym. "Wyrażam uznanie dla waszej gotowości i ofiarności na rzecz zapewnienia naszej ojczyźnie pokoju. Życzę, aby wasza posługa była rozumiana i doceniana przez społeczeństwo, któremu służycie. Dziękuję, że dbacie nie tylko o stan uzbrojenia, ale i o wysokie morale i pogłębianie wrażliwości sumień na krzywdę słabszych, czego wyrazem jest m.in. udział w misjach pokojowych na całym świecie" - głosi przesłanie.

Biskup podkreślił, że kapelani z radością podejmują posługę trwania na straży żołnierskich serc. "Niech w służbie wspiera Was Matka Boża Hetmanka Żołnierza Polskiego, której wstawiennictwu - jak wierzymy - zawdzięczamy zwycięstwo przed 95. laty" - czytamy w przesłaniu.

Bp Guzdek złożył też podziękowania kombatantom i weteranom za świadectwo wierności ojczyźnie, w imię której przelewali krew. "Swoją obecnością podczas uroczystości przypominacie, jak wielką wartością jest pokój i jak wielką przegraną ludzkości jest wojna" - podkreślił biskup polowy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
12°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »