Krzyż ŚDM wraca do Rzymu

28 czerwca kończy się peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży po Polsce. O północy pielgrzymujące po Polsce znaki ŚDM - Krzyż i ikona Matki Bożej wyjadą z kościoła pw. Świętego Krzyża w Płocku do Rzymu.

Od 25 kwietnia Krzyż ŚDM nawiedził 40 polskich diecezji. Gromadziły się przy nim wielotysięczne rzesze młodzieży. Najliczniejszym spotkaniem była pielgrzymka mężczyzn i młodzieży męskiej do Piekar Śląskich, na którą przybyło ok. 80 tys. wiernych. W Łodzi uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Świeckich. W Giżycku przy Krzyżu ŚDM, podczas milenijnych obchodów męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, razem z młodzieżą spotkali się biskupi, wcześniej zgromadzeni w Łomży na 348. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

W wielu diecezjach pielgrzymka Krzyża wpisała się w jubileuszowe spotkania z okazji 30. lub 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II na polskich ziemiach. Tak było m.in. w Warszawie, Krakowie, Gnieźnie, Toruniu, Siedlcach i Drohiczynie. W Gdańsku, Starym Sączu, Myśliborzu i Pułtusku Krzyż był obecny na zaplanowanych wcześniej diecezjalnych spotkaniach młodzieży. W Częstochowie wziął udział w ogólnopolskiej pielgrzymce świata akademickiego, a w Kielcach na I Międzynarodowym Kongresie Młodych, podczas którego podjęto systematyczną refleksję nad zjawiskiem Światowych Dni Młodzieży. W kilku diecezjach, m.in. białostockiej, Krzyż był niesiony w wielokilometrowej pielgrzymce do wybranego sanktuarium.

W wielu miejscach młodzież miała okazję adorować Krzyż, dotykając go czołem i kładąc na nim swe dłonie, w wielu miastach odbyły się uliczne Drogi Krzyżowe lub Drogi Światła. „Spotkanie z Krzyżem stało się okazją do zorganizowania licznych koncertów i spektakli ewangelizacyjnych, przez które młodzież mogła odnowić swoją relację z Jezusem” - powiedział ks. Grzegorz Suchodolski z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Jednym z wielkich dóbr tego nawiedzenia, które jest również istotą każdych Światowych Dni Młodzieży, było spotkanie młodych ze swoimi biskupami - wyjaśnił ks. Suchodolski. Wielu biskupów sprawowało dla młodzieży Msze św., głosiło katechezy i prowadziło adoracje. Na uwagę, zdaniem duszpasterza, zasługuje również fakt włączenia się bardzo wielu szkół w godzinne adoracje Krzyża. W niektórych diecezjach Krzyż wędrował od szkoły do szkoły, w innych był umieszczony w świątyni, a zmieniała się młodzież szkolna, która go adorowała.

Ks. Suchodolski przypomniał, że „były i takie miejsca, w których rzesze młodych nie były zbyt liczne, a z zaproszenia nie skorzystało wielu dekanalnych i akademickich duszpasterzy młodzieży”. „Ogólny obraz pielgrzymki pozwala jednak spodziewać się dobrych owoców, a jednym z nich będzie zapewne liczny udział młodych Polaków w XXVI Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie w roku 2011” - dodał.

Przygotowania do madryckiego spotkania już się rozpoczęły - informuje ks. Suchodolski. - Z Hiszpanii nadchodzą ostatnio dobre wieści. Pomimo wcześniejszych oschłych relacji, stronie kościelnej udało się skutecznie nawiązać współpracę z tamtejszym rządem, uzyskując zapewnienie o współpracy i współfinansowaniu tego wydarzenia. Premier José Zapatero oświadczył, iż różnice ideologiczne nie będą przeszkodą w zorganizowaniu spotkania młodych - dodaje kapłan.

Wybrano już wstępnie m.in. miejsce na finałowe spotkanie z papieżem. Ma nim być lotnisko Cuatro Vientos, położone 8 km od centrum Madrytu. Było ono już raz miejscem spotkania młodych z Janem Pawłem II - w maju 2003 podczas jego ostatniej podróży do tego kraju.

Ponadto kolejne diecezje hiszpańskie decydują się na włączenie w program DED (Dni w diecezjach), pragnąc zaprosić do siebie młodzież w dniach 11-15 sierpnia 2011 r. 29 czerwca zostanie rozstrzygnięta pierwsza faza konkursu na logo spotkania. Od 3 kwietnia 2010 - na 500 dni przed rozpoczęciem XXVI ŚDM - ruszy internetowa rejestracja uczestników.

„Z pewnością do tego czasu w gronie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży zostaną wypracowane również polskie zasady rejestracji grup. Organizatorzy pragną jak najwięcej posłużyć się nowymi środkami komunikacji - Internetem i telefonią komórkową” - dodał ks. Suchodolski.

Wszelkie nowości dotyczące spotkania w Madrycie można śledzić - na razie w jęz. hiszpańskim - na stronie www.wydmadrid2011.es

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »