Argentyna: Kościół przeciw narkotykom

Legalizacja narkotyków nie rozwiąże problemu, ale go nasili – ostrzegają biskupi Argentyny. Rządowy projekt ustawy dopuszczający posiadanie narkotyków na tzw. użytek osobisty jeszcze spotęguje zło, która już znacznie przybrało na sile. Dlatego Kościół zdecydowanie się mu przeciwstawia – powiedział bp Jorge Lozano.

Ordynariusz Gualeguaychú odpowiada w argentyńskim episkopacie za duszpasterstwo ludzi uzależnionych.

Rządowy projekt odwołuje się do 19. artykułu argentyńskiej Konstytucji, w którym mowa o „prywatnych działaniach nie szkodzących osobom trzecim”. Bp Lozano piętnuje obłudę ustawodawcy. Osoby pod wpływem narkotyków są w stanie dopuszczać się najpotworniejszych zbrodni. Czy to nie szkodzi osobom trzecim? Czy można to powiedzieć o ojcach i matkach młodzieży uzależnionej, którzy nie wiedzą, co zrobić z dziećmi? – pyta argentyński hierarcha. Równocześnie wskazuje, że w stołecznej prowincji Buenos Aires jest ok. 400 tys. młodych, którzy nie uczą się ani nie pracują. Dla nich najłatwiejszym wyjściem z beznadziei i samotności jest ucieczka w narkotyki. W związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Walki z Narkomanią i Nielegalnym Handlem Narkotykami Komisja Episkopatu Argentyny ds. Duszpasterstwa Uzależnionych wezwała tamtejsze diecezje do organizowania specjalnych dni refleksji. Mają one uwrażliwiać społeczeństwo na problem narkomanii w kontekście rządowych starań o liberalizację prawa w dziedzinie spożywania i rozprowadzania środków odurzających.

Przed plagą narkomanii argentyński episkopat ostrzegał już w 2007 r. Wydano wówczas specjalny dokument zatytułowany „Narkotyk znaczy śmierć”. Skrytykowano tam m.in. liberalną politykę wobec tego destrukcyjnego zjawiska. Alarm w sprawie narkomanii dwa miesiące temu podnieśli również argentyńscy księża. Duchowni pracujący w Buenos Aires z osobami uzależnionymi zwracają uwagę, że w wielu stołecznych dzielnicach zażywanie narkotyków jest praktycznie niekaralne, a miejscowe władze nie robią nic dla ratowania nastolatków, którzy głównie padają ofiarą nałogu. Kościół pozostaje tam jedyną instytucją oferującą pomoc ofiarom uzależnień, proponując konkretne programy terapeutyczne i organizując grupy duszpastersko-formacyjne dla zagrożonej młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
24°C Niedziela
noc
19°C Niedziela
rano
wiecej »