Tylko do północy okręgowe komisje wyborcze przyjmowały zgłoszenia list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Proces rejestracji list powinien się zakończyć najpóźniej na początku przyszłego tygodnia - poinformowano PAP w PKW.
Także w przyszłym tygodniu odbędzie się w PKW losowanie numerów list.
Prawo do zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów miało 117 komitetów wyborczych - wśród nich 26 komitetów partii politycznych i 89 komitetów wyborców, a także dwa komitety koalicyjne.
Komisje będą teraz sprawdzać, czy listy w przypadku wyborów do Sejmu są poparte przynajmniej 5 tys. podpisów wyborców z danego okręgu wyborczego; zgłoszenia kandydata na senatora - 2 tys. podpisów wyborców z danego okręgu wyborczego.
Komisarze wyborczy sprawdzą też, czy na listach w wyborach do Sejmu jest co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn; oraz czy wszyscy kandydaci spełniają kryterium wieku - kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnął wiek 21 lat; w przypadku kandydata na senatora jest to 30 lat.
Kandydować nie mogą też m.in. osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.