Co łączy Kubę i USA, czyli pielgrzymka Papieża Franciszka do Ameryki, a także "Szybciej, prościej, za darmo" o nowych zasadach orzekania o nieważności małżeństwa.
Misja Ameryka [Szymon Babuchowski]
„Odwilż na Kubie dopiero się zaczęła, katolicy nadal nie mogą tam ewangelizować, społeczeństwo przesiąknięte jest duchem donosicielstwa. Z kolei wielu Amerykanów zachłysnęło się konsumpcyjnym stylem życia i wiara przestała im być w życiu potrzebna” - pisze Szymon Babuchowski. Dwa różne światy odwiedzi papież Franciszek podczas tygodniowej pielgrzymki. Po jednej stronie – komunistyczny reżim i skrajna bieda, po drugiej - wolny rynek i dyktatura pieniądza. Te światy do niedawna żyły odizolowane od siebie. Jednak pierwszy krok ku wzajemnemu zbliżeniu został wykonany. Działo się to przy niemałym udziale Kościoła, w tym dwóch poprzednich papieży.
Szybciej, prościej, za darmo [ks. Tomasz Jaklewicz]
„Celem reformy nie jest „faworyzowanie nieważności małżeństwa”, ale przyspieszenie procedur. Pytanie: czy zmiany nie pogłębią mentalności rozwodowej” - zastanawia się w najnowszym GN ks. Jaklewicz. Postulat usprawnienia działania sądów kościelnych formułowali biskupi podczas zeszłorocznego synodu poświęconego małżeństwie i rodzinie. Franciszek zadecydował, że należy wprowadzić go w życie, nie czekając na kolejny synod o rodzinie, który odbędzie się w październiku.
Afera grypowa [Piotr Legutko]
Czy jesienią 2009 roku Ewa Kopacz, jako minister zdrowia postąpiła słusznie, nie kupując wtedy szczepionki przeciw świńskiej grypie? Sprawą zainteresował się Artur Dmochowski z „Gazety Polskiej”. Efektem jego dziennikarskiego śledztwa jest książka „Afera grypowa”, która właśnie trafiła do księgarń.
Ja wam wszystkim jeszcze pokażę! [rozmowa z Magdaleną i Pelagią Buczek]
Wszystko zaczęło się w 1997 r., kiedy koledzy zaproponowali Madzi „stworzenie gangu”. „Nie zgodziłam się i wymyśliłam na poczekaniu alternatywę – założenie Podwórkowego Koła Różańcowego.” Dzisiaj Pani Magdalena Buczek, mimo swojej niepełnosprawności skończyła studia dziennikarskie i pracuje to nadal zajmuje się Kółkami Różańcowymi, do których obecnie należy ponad 150 tyś dzieci w 33 krajach.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.