Nie tylko kremówki

- Gdyby nie Dzień Papieski, media wspominałyby Jana Pawła II już chyba tylko w kontekście kremówek - mówi ks. Jan Drob z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przedstawiając bogaty program obchodów XV Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie w Polsce i 18 innych krajach.

Jan Paweł II – Patron Rodziny. Pod takim hasłem 11 października obchodzić będziemy jubileuszowy – XV Dzień Papieski. W tym dniu, tradycyjnie w całej Polsce i poza jej granicami, organizowana będzie zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

- Stypendystów jest już blisko 2,5 tys. Gdyby nie Fundacja, wielu z nich nie mogłoby studiować. A trzeba pamiętać "Dzieło Nowego Tysiąclecia" obejmuje ich nie tylko wsparciem finansowym od gimnazjum po ukończenie studiów, ale przede wszystkim formacją, dzięki której rośnie nam nowe pokolenie inteligencji katolickiej - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, dodając że hasło XV Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Patron Rodziny” jest bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez Papieża Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym, które odbędą się w dniach 4-25 października 2015 r. w Rzymie. - Jestem pewien, że orędownictwo świętego Jana Pawła II, pozwoli Kościołowi wyjść jeszcze bardziej w kierunku rodzin, by mogła ona służyć rodzicom i wychowaniu młodego pokolenia.

XV Dzień Papieski obchodzony będzie na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Happeningi, miasteczka rodzinne i koncerty - to tylko niektóre z punktów przygotowanych w wielu miejscowościach. W Warszawie zorganizowane zostanie Rodzinne Miasteczko na pl. Zamkowym. Wcześniej o 10.30 odprawiona zostanie Msza Święta w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Zaraz po niej spod pomnika Mikołaja Kopernika na wyruszy muzyczno-modlitewny przemarsz o nazwie "Pod Prąd”. Stypendyści, wraz z mieszkańcami miasta, chcą tym samym poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przejdą przez Plac Piłsudskiego na Plac Zamkowy, gdzie obok kolumny Zygmunta w godzinach 12.00-18.00 przewidziano pokazy chemiczne, kursy pierwszej pomocy, czytanie bajek przez gości miasteczka, m.in.. kard. Kazimierza Nycza, a także zdjęcia rodzinne, zajęcia plastyczne oraz pełną tańca i śpiewu Wyspę Przygód. Głównym punktem obchodów XV Dnia Papieskiego będzie Koncert Galowy, który o 16.00 rozpocznie się na placu przed kościołem akademickim św. Anny w Warszawie. Wystąpią m.in. José Feliciano, siostry Steczkowskie, Zakopower oraz bracia Cugowscy. Koncertowi towarzyszył będzie Apel Modlitewny w intencji polskich rodzin, prowadzony przez zespół muzyczny stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia” - "Tylko Ty”.Duchowy wymiar uzupełni przygotowana przez stypendystów Fundacji platforma modlitewna "Rodziny za rodziny”, która umożliwi modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji wybranych rodzin (www.rodzinyzarodziny.pl).

- Pod tym adresem będziemy kojarzyć rodziny, które wzajemnie będą powierzały sobie intencje modlitewne. Jeśli akcja chwyci, przedłużymy ją także poza październik. Będzie to także szansa do zawarcia bliższej znajomości przez modlące się za siebie rodziny - zachęca Tomasz Reczko, absolwent programu stypendialnego Fundacji.

Stypendyści są nazywani często „Żywym Pomnikiem” św. Jana Pawła II. Tworzą go uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych a także już ponad 1000 studentów z 60 uczelni, także zagranicznych. Podstawowe kryteria otrzymania stypendium to średnia ocen - minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa.Za otrzymane dobro stypendyści próbują odwdzięczyć się, pomagając na co dzień jako wolontariusze w hospicjach, domach opieki czy świetlicach dla dzieci.

Program stypendialny można wesprzeć wysyłając SMS o treści ,,POMOC” pod numer 74 265 (4,92 zł z VAT) lub wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o nr 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.dzielo.pl. Fundacja, która w tym roku obchodzi 15-lecie działalności, została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w roku 2000 jako pokłosie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1999.

czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
wiecej »