Najważniejszym wydarzeniem liturgicznym będzie kanonizacja Ludwika i Marii Azelii Martinów – rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
W dniach 4-25 października będzie obradowało w Watykanie XIV zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów nt. „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Sekretarz generalny Synodu kard. Lorenzo Baldisseri przedstawił dziś kalendarz prac tego gremium, zastrzegając się przy tym, że nie jest on ostateczny i papież jako przewodniczący Synodu może wprowadzić doń pewne zmiany.
Zgromadzenie rozpocznie się w niedzielę 4 bm. o godz. 10 uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża. Nazajutrz w godzinach 9-12.30 odbędzie się pierwsza kongregacja generalna, którą otworzy jeden z czterech przewodniczących delegatów, mianowanych przez Ojca Świętego. Z kolei dwie oddzielne relacje przedstawią sekretarz generalny i relator generalny Synodu kard. Péter Erdő, po czym rozpoczną się prace nad I częścią „Instrumentum laboris”, której tematy przedstawi także prymas Węgier. Następnie głos zabierze jeden z audytorów i zaczną się wypowiadać ojcowie synodalni. Po południu w godzinach 16.30-19 trwać będzie druga kongregacja generalna z dalszymi wystąpieniami ojców. Na godziny 18-19 przewidziano czas na luźne wypowiedzi uczestników zgromadzenia.
We wtorek 6 bm. w godz. 9-12.30 odbędzie się 3. kongregacja generalna, po czym w godz. 16.30-19 rozpoczną działalność tzw. „circuli minores’, czyli 13 grup tematyczno-językowych (jedna niemiecka, 4 angielskie, po 3 hiszpańskie i francuskie oraz 2 włoskie). W czasie tych pierwszych spotkań w grupach zostaną wybrani ich moderatorzy, czyli przewodniczący i relatorzy, którzy później na sesjach plenarnych będą przedstawiać wyniki prac swych grup.
Obrady w tych „mniejszych kółkach” toczyć się będą do 8 bm. w godz. 9-12.30 i 16.30-19 – łącznie 5 sesji. W piątek 9 października w godz. 9-12.30 obradować będzie 4. kongregacja generalna, na której relatorzy zapoznają zebranych z przebiegiem i wnioskami z prac swoich grup oraz przekażą spostrzeżenia dotyczące pierwszej części Synodu. Na swym pierwszym posiedzeniu zbierze się też 9-osobowa Komisja ds. Opracowania Relacji Końcowej, której z nominacji papieskiej przewodniczy relator generalny Synodu kard. Erdő.
Tegoż dnia w godz. 16.30-19 odbędzie się 5. kongregacja generalna, na której rozpatrywana będzie II część „Instrumentum laboris” z przedstawieniem jej tematów przez relatora generalnego. Przewidziano świadectwo audytora i wystąpienia ojców synodalnych. W godzinach 18-19 będą się mogli wypowiadać na różne tematy wszyscy chętni. Podobny przebieg, ale bez wolnych głosów, będzie miała sobota 10 bm. z dwiema kongregacjami.
Niedziela 11 bm. będzie dniem wolnym, a nazajutrz zostaną wznowione prace „circuli minores” – dwa razy dziennie w godz. 9-12.30 i 16.30-19, w sumie 4 sesje do wtorku 13 października.
W środę 14 bm. w godz. 9-12.30 będzie obradować 8. kongregacja generalna, na której zostaną przedstawione wyniki prac w grupach i zalecenia dotyczące II części Instrumentum. Odbędzie się też zebranie Komisji pod przewodnictwem kard. Erdő. Po południu tegoż dnia (16.30-19) obradować będzie 9. kongregacja generalna nad III częścią „Instrumentum laboris”, do której tematy przedstawi relator generalny. Wystąpią audytor i ojcowie synodalni. Na godz. 18.30-19 przewidziano wolne wypowiedzi.
Podobny przebieg będą miały następne dni – do 16 bm., łącznie 4 kongregacje: 9-12.30 oraz 16.30-19 (wolne wypowiedzi zaplanowano po 11. kongregacji – 15 bm., w godz. 18.30-19). Ponadto 16 bm. w godz. 9-12.30 głos zabiorą delegaci braterscy, a w czasie 13. kongregacji 16 bm., w godz. 16.30-19 głos zabiorą audytorzy i audytorki.
W sobotę 17 bm., w godz. 9-12.30 odbędzie się specjalne spotkanie-sesja z okazji 50-lecia instytucji Synodu Biskupów z udziałem Ojca Świętego i pokazem filmu dokumentalnego na ten temat. Po południu tegoż dnia, w godz. 16.30-19 zbiorą się na swej X sesji „circuli minores”.
W niedzielę 18 października nie będzie obrad synodalnych, za to papież Franciszek podczas uroczystej Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10, ogłosi świętymi błogosławionych Wincentego Grossiego, Marię od Niepokalanego Poczęcia oraz Ludwika i Marii Azelii (z d. Guérin) Martinów – rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
W poniedziałek 19 przez cały dzień (9-12.30 i 16.30-19) i we wtorek 20 bm. do południa będą pracować „circuli minores” (11, 12 i 13. sesja), a po południu odbędzie się 14. kongregacja generalnej, na której uczestnicy obrad zapoznają się z wynikami obrad w grupach i z zaleceniami dotyczącym III części „Instrumentum laboris”. Odbędzie się również 1. głosowanie nad wyborem Rady Synodu.
Środa 21 bm. będzie dniem wolnym od obrad, zbierze się natomiast Komisja opracowująca relację końcową. W czwartek 22 bm. w godz. 9-12.30 będzie obradować 15. kongregacja generalna, na której przewidziano także drugie głosowanie nad wyborem Rady, przedstawienie projektu dokumentu końcowego i wręczenie go ojcom synodalnym. Po południu tegoż dnia (16-19.30) odbędzie się 16. kongregacja z wystąpieniami ojców nad projektem dokumentu końcowego i przekazywaniem spostrzeżeń i uwag na piśmie.
Piątek 23 bm. będzie dniem wolnym, ale zbierze się Komisja pracująca nad relacją końcową, w sobotę natomiast odbędą się dwie ostatnie kongregacje generalne: 17 (9-12.30) i 18 (16.30-19). Na tej pierwszej będzie czytany projekt relacji końcowej, która zostanie przegłosowana po południu. Posiedzenie to, zamykające roboczą część Synodu, zakończy się uroczystym odśpiewaniem hymnu „Te Deum”.
W niedzielę 25 października o godz. 10 rozpocznie się w bazylice św. Piotra Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem papieża, zamykająca oficjalnie Synod Biskupów.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.