Dawna Seleka za wizytą papieża w RŚA

Wizyta papieża Franciszka przyczyni się do pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej - takie przekonanie wyraził w swym oświadczeniu Moustapha Sabone, koordynator polityczny Frontu Ludowego na rzecz Odrodzenia Środkowej Afryki (FPRC).

Taką nazwę od 2014 r. nosi ugrupowanie Seleka (Koalicja), złożone w większości z muzułmanów. Było ono jedną ze stron wojny domowej w tym kraju, formalnie zakończonej w ub.r. Jednak co jakiś czas wciąż dochodzi do starć - od września br. w stołecznym Bangi zginęło kilkadziesiąt osób, a setki zostało rannych.

- Jesteśmy przekonani o konieczności wspierania dialogu między różnymi częściami środkowoafrykańskiego społeczeństwa, działania na rzecz trwałego pokoju, spójności społecznej, miłości ojczyzny, przebaczenia, ustanowienia opartych na porozumieniu instytucji dla pokojowej transformacji oraz wolnych i wiarygodnych wyborów - napisał Sabone.

Papieska wizyta w takiej chwili stanowi - według FPRC - okazję do wysłuchania mądrych i zainspirowanych przez Ducha Świętego słów Franciszka, które złagodzą niektóre stanowiska, by umożliwić zdrowe współistnienie wszystkich mieszkańców RŚA w pokoju, którego pragną.

- Wzywamy naszych rodaków, w tym środkowoafrykańskich muzułmanów, do licznego wyjścia na ulice, by dać świadectwo naszej gościnności, naszej wdzięczności i by pokazać papieżowi Franciszkowi, że problemy, które przeżywamy w Republice Środkowoafrykańskiej nie mają charakteru wyznaniowego, ale przeciwnie: problemem jest złe rządzenie, a przede wszystkim wykluczenie - głosi oświadczenie.

Ojciec Święty ma odwiedzić Bangi w dniach 29-30 listopada br.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  15°C Sobota
  dzień
  wiecej »