Internet może pomóc skrócić cierpienia

„Umieszczenie listy zmarłych wypominanych na stronie internetowej parafii może służyć znacznemu zwiększeniu ilości modlitw w ich intencji, a tym samym skrócić im pokutę w czyśćcu” – podkreśla ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedlu Brzeszcze.

 Podbeskidzka parafia udostępnia listę zmarłych polecanych w modlitwie wypominkowej na swojej stronie internetowej.

Jak zauważa znany kaznodzieja, wielu osobom mieszkającym poza parafią internetowa lista może przypomnieć o modlitwie w intencji swoich zmarłych – bliskich lub znajomych. Zdaniem kapłana umieszczenie listy polecanych zmarłych w internecie może sprawić, że odwiedzający stronę również będą się za nich modlić w swoich domach: „Wielu ludzi wpisuje w wyszukiwarce internetowej różne słowa czy nazwiska, a wtedy przez przypadek mogą trafić na kogoś znajomego, o którego śmierci nie wiedzieli, a który być może czeka na modlitwy w czyśćcu” – zaznacza w rozmowie z KAI.

Według proboszcza „umieszczenie w internecie listy wypominkowej może skrócić naszym zmarłym cierpienia częściowe i przyspieszyć ich spotkanie z Bogiem w niebie”. „Modlitwa wypominkowa to wyraz naszej miłości i odpowiedzialności za zmarłych” – dodał.

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, w chwili śmierci dusza może od razu zaznać szczęścia oglądania Boga [śmierć w stanie łaski uświęcającej]; dostąpić potępienia [śmierć w grzechu ciężkim]; przejść proces oczyszczenia w czyśćcu [śmierć w grzechu lekkim].

Ks. Burzyk przypomina, że choć Pismo Święte nie używa słowa „czyściec”, to jednak Biblia wskazuje na miejsce, w którym po śmierci można dostąpić oczyszczenia. Juda Machabeusz zebrał dwa tysiące drachm, by złożyć ofiarę za grzechy żołnierzy, którzy zginęli w boju (zob. 2 Mch 12,39-44). Jezus przestrzegał, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie zostanie odpuszczony ani w tym wieku, ani w przyszłym (zob. Mt 12, 32), sugerując, że są grzechy, które mogą zostać odpuszczone po śmierci. O istnieniu czyśćca pisał św. Paweł: „Ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień” (1 Kor 3,14-15).

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Osiedlu Brzeszcze codziennie aktualizuje swoją stronę internetową oraz profil facebookowy. Lista zmarłych polecanych w modlitwie wypominkowej dostępna jest na stronie www.materdolorosa.pl/wypominki

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
28°C Wtorek
wieczór
23°C Środa
noc
17°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
wiecej »