17. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

XVII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpocznie się w sobotę wieczorem na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie może zgromadzić nawet ok. 200 tys. osób.

Pielgrzymkę zainauguruje o godz. 18.00 Msza Św. na szczycie pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca ze Świdnicy. Po Eucharystii rozpocznie się modlitwa różańcowa, po czym o 21.00 Apel jasnogórski poprowadzi wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotr Chyła.

Główne uroczystości w ramach spotkania Rodziny Radia Maryja odbędą się jutro. Rozpoczną je godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz.8.00. Pół godziny później odbędzie się koncert w wykonaniu Kapeli znad Baryczy, cygańskiego zespołu „Terne Roma” oraz Orkiestry Koncertowej „Victoria” z Warszawy-Rembertowa.

Przed uroczystą sumą o 10.00 zaplanowano odznaczanie „moherowymi berecikami”. O wykonanie i przesyłanie do Radia Maryja małych moherowych berecików o średnicy 5 cm apelował do "zdolnych pań i panów" o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor toruńskiej rozgłośni.

„Przyczepimy je sobie na Jasnej Górze na naszych ubraniach. W tych berecikach przesłanych do Radia Maryja umieścimy napis 'Kocham Pana Boga, Kościół, Polskę, ludzi'. Opatrzymy też specjalnym, pamiątkowym stemplem Radia Maryja. Potrzebujemy ich tysiące. Stu wykonawcom największej liczby moherowych berecików wręczymy na Jasnej Górze piękne, małe srebrne odznaki Radia Maryja” – napisał w apelu o. Rydzyk.

Msza Św. pod przewodnictwem bp Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpocznie się o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie.

Pielgrzymkę zakończy o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Lipcowe jasnogórskie spotkanie słuchaczy toruńskiej rozgłośni to tradycyjnie pierwsza w roku tak liczna pielgrzymka odwiedzająca częstochowskie sanktuarium. Do przyjęcia tysięcy pielgrzymów przygotowana jest zarówno Jasna Góra, jak i miasto.

Jak poinformowali przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy, bez przerwy w sobotę i niedzielę pracować będą izby przyjęć w dwóch częstochowskich szpitalach na Zawodziu oraz przy ul. Bony. Na placu przed szczytem na czas głównych niedzielnych uroczystości rozstawione zostaną dwa namioty medyczne, jeden od ul. Siedmiu Kamienic, drugi - 3 Maja.

Wśród pielgrzymów krążyć będą harcerze oraz CB-radiowcy, a pięć karetek pogotowia czekać będzie w gotowości, na wypadek gdyby pomoc udzielana na miejscu miała nie wystarczyć i konieczny okazał się transport chorych do szpitali. Straż miejska z kolei ma pilnować, by pasaż Bareły (między parkami a błoniami) był przejezdny, bo to on jest wyznaczony jako medyczna droga ewakuacyjna.

Dziś w sąsiedztwie klasztoru pojawi się 19 przenośnych toalet, uruchomione zostaną także punkty czerpania wody pitnej oraz punkty osób zaginionych. Jeden z punktów zbiórki dla osób, które zgubiły swoją grupę wyznaczono przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedstawiciele miasta jednak przypominają organizatorom, że każdy uczestnik pielgrzymki powinien mieć przy sobie numer telefonu do kierownika swojej grupy i zapisane miejsce postoju autokaru.

Na Jasnej Górze całodobowo działają: Dom Pielgrzyma, hale, herbaciarnia, parkingi, pomocą służy Centrum Informacji Turystycznej. Jedną z najbardziej ułatwiających życie pielgrzymów i turystów nowością, sprawdzoną już w ubiegłym roku, jest wyświetlanie komunikatów o porządku dnia w sanktuarium w języku polskim i angielskim na dużych tablicach diodowych na bramie Jana Pawła II (od strony Domu Pielgrzyma) i na dziedzińcu jasnogórskim od strony wejścia do bazyliki.

Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy Radia Maryja oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r. Członkowie Rodziny Radia Maryja angażują się w życie parafii, organizują spotkania regionalne czy dni skupienia. Od 1993 r. uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która organizowana jest w drugą niedzielę lipca.

Dokładna liczba członków Rodziny Radia Maryja nie jest znana. Samego radia słucha prawdopodobnie od 1 do 1,5 mln. osób. Według różnych danych w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczy od 200 tys. do 0,5 mln. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
wiecej »