Reklama

Śledztwo ws. rezydencji prezydenckich

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy między marcem a sierpniem br. likwidowali zbędne wyposażenie rezydencji prezydenckich w Klarysewie oraz w Promniku.

Reklama

Rzecznik prokuratury Przemysław Nowak poinformował PAP w środę, że takie śledztwo wszczęto w poniedziałek.

Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - pracowników Kancelarii Prezydenta i Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta. Mieli oni złamać prawo między marcem a sierpniem 2015 r. przy likwidacji zbędnych lub zużytych składników mienia przez naruszenie procedur oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Działania te miały stanowić działanie na szkodę Kancelarii Prezydenta. Zawiadomienie w tej sprawie złożył szef kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak wyjaśniał prezydencki minister Andrzej Dera, kancelaria zdecydowała się zawiadomić prokuraturę po zakończeniu inwentaryzacji majątku kancelarii prezydenta w obiektach w Ciechocinku, Klarysewie, Promniku i Wiśle. Dodał, że zawiadomienie dotyczy nieprawidłowości gospodarowania majątkiem przez kancelarię Bronisława Komorowskiego, w tym przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy i podejrzenia o przywłaszczenie niektórych rzeczy.

"W toku postępowania sprawdzającego przesłuchany został w charakterze zawiadamiającego przedstawiciel Kancelarii Prezydenta" - poinformował PAP Nowak. Zapowiedział, że w śledztwie ustalane będą okoliczności dotyczące likwidacji składników majątku rezydencji w Klarysewie oraz Promniku. Prokuratura chce przesłuchać świadków i uzyskać dokumentację - podał rzecznik.

Szef kancelarii Bronisława Komorowskiego Jacek Michałowski w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że "prokuratura przeprowadzi śledztwo możliwie szybko, by wyjaśnić sprawę jak najszybciej".

W listopadzie Michałowski przekonywał, że budynek w Klarysewie w 2010 i 2011 r. nie nadawał się do użytku oraz przyjmowania przedstawicieli innych państw i usunięto stamtąd zniszczony, nienadający się do użytku sprzęt.

Z tą argumentacją nie zgadzał się Dera, mówiąc, że dokumentacja, którą otrzymała kancelaria prezydenta Dudy ws. majątku rezydencji w Klarysewie, jest "skandaliczna". Wskazywał, że wynika z niej, że w rezydencji "zlikwidowany" został m.in. dwuletni telewizor i niespełna roczny ekspres do kawy.

W przygotowanym przez kancelarię Dudy raporcie otwarcia znalazły się zarzuty pod adresem kancelarii Komorowskiego - m.in. nieuzasadnione wydatki, możliwość zniszczenia lub przywłaszczenia mienia należącego do Kancelarii Prezydenta. Czytamy w nim, że niezgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, w 2015 roku przeprowadzono likwidację i utylizację składników majątku w poszczególnych obiektach KPRP o łącznej wartości ewidencyjnej ponad 1,3 mln zł. Michałowski nie zgodził się z ocenami zawartymi w raporcie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama