Abp Gądecki: Bóg posłał swego Syna, czyli "Słowo, które nie było tylko dźwiękiem, ale było Ciałem".
Narodzenie Boga w ludzkiej postaci jest momentem przełomowym dla ludzkości, największym wydarzeniem w jego historii - powiedział abp Stanisław Gądecki w orędziu wyemitowanym w TVP1 z okazji świąt Bożego Narodzenia. Przewodniczący Episkopatu Polski wymienił też najważniejsze wydarzenia czekające nas w przyszłym roku, jak obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
W orędziu abp Gądecki przypomniał przede wszystkim o istocie świętej nocy Bożego Narodzenia. "To wydarzenie - w którym Bóg z miłości do człowieka stał się jednym z nas – jest największym wydarzeniem w historii ludzkości" - podkreślił arcybiskup.
Wyjaśnił, że jest to "tajemnica do tego stopnia trudna do zrozumienia, że w jej obliczu człowiek pogrążył się w zdumieniu". "W zdumieniu, które ogarnia nie tylko nasz rozum, ale również nasze serce i prowadzi nas do uwielbienia Boga oraz do życia z ludźmi w pokoju" - dodał abp Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył, że narodzenie Boga w ludzkiej postaci jest momentem przełomowym dla ludzkości. Do tego momentu Bóg kontaktował się z człowiekiem przez swoje słowo. Narodzenie Chrystusa rozpoczęło nową erę komunikacji Boga z człowiekiem. Bóg doszedł do przekonania, że Jego słowa nie są przez człowieka rozumiane, dlatego posłał swego Syna, czyli "Słowo, które nie było tylko dźwiękiem, ale było Ciałem". Od tego momentu rodził się nowy kształt więzi Boga z człowiekiem.
Razem z przyjęciem chrztu świętego przez Mieszka I w tę więź z Chrystusem weszli także Polacy - podkreślił następnie abp Gądecki. - A chociaż chrzest jest udzielany jednostce, to jednak - ze względu na jego związek z Trójcą Świętą - tworzy on ścisłą wspólnotę z innymi osobami ochrzczonymi.
Dlatego można mówić o „narodzie ochrzczonych” lub o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski - mówił dalej przewodniczący Episkopatu Polski, przypominając, że już w mijającym roku rozpoczęliśmy 1050. rocznicę tego wydarzenia, będącego fundamentem życia chrześcijańskiego.
Abp Gądecki podkreślił, że krzyż stał się dla naszego narodu bramą do nowej chrześcijańskiej cywilizacji. - Polanie zaczęli przyjmować wartości wcześniej sobie nieznane albo nawet odrzucane, a ich własny język, idee polityczne i religijne, kultura materialna zyskały wyższy wymiar, zakorzeniając się w kulturach starszych i doskonalszych, które już wcześniej otrzymały chrześcijańskie oblicze - powiedział.
Przewodniczący KEP poinformował z tej okazji o przyszłorocznych wydarzeniach towarzyszących obchodom rocznicy chrztu Polski.
Główne uroczystości rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie pierwszą częścią zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Następnie zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne na Ostrowie Lednickim, gdzie w czasach pierwszych Piastów znajdował się jeden z głównych ośrodków administracyjnych ówczesnej Polski. Potem podczas Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej Episkopat wraz z władzami będzie dziękował za chrzest Polski.
Na następne dwa dni obchody przeniosą się do Poznania. W piątek 15 kwietnia planowane jest Zgromadzenie Narodowe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym miejscu zostanie zaprezentowane jubileuszowe oratorium. Wieczorem w katedrze poznańskiej odprawiona zostanie uroczysta Msza św. z udziałem polskich biskupów oraz przedstawicieli Episkopatów z zagranicy.
Z kolei 16 kwietnia odbędzie się druga część zebrania plenarnego Episkopatu Polski. Potem zaplanowane jest wydarzenie ewangelizacyjne na Stadionie Lecha, wraz z Mszą św. i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, a także jubileuszowy koncert. "Na tę sobotę zapraszamy wszystkich chętnych rodaków z Polski i zagranicy" - powiedział abp Gądecki.
Drugim ważnym wydarzeniem czekającym nas w przyszłym roku będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Od 26 do 31 lipca spotkają się tam młodzi z całego świata.
Zdaniem abp. Gądeckiego, ta "młodzieżowa pielgrzymka przez różne kontynenty pod przewodnictwem Następcy świętego Piotra" jest inicjatywą opatrznościową, która przyniosła wiele cennych owoców w życiu wielu młodych ludzi, w tym wiele decyzji powołaniowych. "Dla nas zaś jest to także okazja do wielkiej promocji Polski" - przypomniał arcybiskup.
W trakcie orędzia abp Gądecki nawiązał także do rozpoczętego niedawno w Kościele powszechnym Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
"Jest sprawą oczywistą, że dzisiejszy świat potrzebuje miłosierdzia, potrzebuje współczucia, to znaczy cierpienia z drugim człowiekiem. Świat musi odkryć, że Bóg jest Ojcem, że istnieje miłosierdzie, że okrucieństwo do niczego nie prowadzi" - podkreślił metropolita poznański.
Na zakończenie abp Gądecki życzył rodakom w Polsce oraz poza jej granicami, by w czasie Bożego Narodzenia przyjęli z wdzięcznością "to nowe Światło, którym jest Chrystus, przychodzący pośrodku nocy tego świata".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.