Obama: Reformy nie mogą czekać

Prezydent USA Barack Obama zaapelował o cierpliwość w walce z recesją. Podkreślił, że nie można czekać z reformami na jej przezwyciężenie, gdyż trzeba stworzyć fundamenty trwałego wzrostu gospodarki.

W artykule opublikowanym w niedzielnym "Washington Post" Obama bronił polityki swego rządu, którą krytycy coraz silniej atakują, zwracając uwagę, że mimo uchwalenia pakietu pobudzenia gospodarki kosztem 787 miliardów dolarów z budżetu bezrobocie wciąż rośnie, gdyż prywatny sektor boi się zatrudniać pracowników.

Prezydent argumentował, że pakiet był niezbędny do powstrzymania jeszcze gorszego kryzysu ekonomicznego. Przypominał, że "bezrobocie zwykle maleje wolniej" i zapewniał, że posunięcia rządu przyniosą w końcu efekty.

Odrzucił zarzuty krytyków, że należy skupić się najpierw na walce z recesją, zamiast forsować kosztowne reformy, na przykład ochrony zdrowia. Podkreślił, że trzeba naprawić "te słabości, które prześladują naszą gospodarkę od dziesięcioleci i skażą nasze dzieci na przyszłe kryzysy, powolny wzrost albo jedno i drugie".

"Niektórzy mówią, że musimy czekać, zanim stawimy czoło największym wyzwaniom. Myślenie takie wpędziło nas w obecne kłopoty. Ignorowanie wyzwań i odkładanie na później trudnych decyzji to była specjalność Waszyngtonu od dziesięcioleci i to właśnie zamierzam zmienić" - napisał prezydent.

Przypomniał, że nadmierne koszty ochrony zdrowia w USA ciągną także w dół gospodarkę, a wady amerykańskiego szkolnictwa sprawiają, że będzie ona coraz mniej konkurencyjna w przyszłości. Zapowiedział jednocześnie, że w tym tygodniu przedstawi szczegóły zapowiadanego wcześniej planu reformy oświaty.

Ma ona m.in. rozszerzyć pomoc państwa na finansowanie drogich w USA studiów wyższych dla biedniejszych rodzin, aby zwiększyć odsetek obywateli z dyplomami uniwersytetów. Obama udzielił także w niedzielę wywiadu telewizji CNN, w którym także bronił swej polityki wychodzenia z recesji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »