Izrael odrzuca propozycje UE

- Izrael odrzucił w poniedziałek jako "niebezpieczne" propozycje Unii Europejskiej w sprawie ustalenia przez ONZ konkretnego terminu powstania niezależnego państwa palestyńskiego.

Z inicjatywą taką wystąpił w sobotę w Londynie koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana, zaznaczając że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna uznać powstanie niepodległej Palestyny, nawet jeśli nie dojdzie do zawarcia izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego.

Szef dyplomacji izraelskiej Awigdor Lieberman oświadczył w wywiadzie udzielonym w poniedziałek rozgłośni radiowej w Jerozolimie, iż rezolucje ONZ nr 242 i 338 wyraźnie stanowią, że do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego może dojść wyłącznie na drodze negocjacji, prowadzonych przez strony. "Rozwiązanie pokojowe musi być wynikiem bezpośrednich rokowań, a nie nacisków" - oświadczył minister.

"Kolejne żądanie w sprawie wyznaczenia sztucznego terminu stawia pod znakiem zapytania a w praktyce blokuje szanse faktycznego doprowadzenia do dwustronnego porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami" - oświadczył Lieberman.

Strona palestyńska uzależniła powrót do rokowań pokojowych od całkowitego zamrożenia budowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Solana oświadczył w sobotę Londynie, iż "po wyznaczeniu konkretnej daty, Rada Bezpieczeństwa ONZ w formie rezolucji winna ogłosić przyjęcie rozwiązania, polegającego na powstaniu dwóch odrębnych państw - Izraela i niezależnej Palestyny".

Koordynator unijnej dyplomacji zaznaczył, że rezolucja winna obejmować także takie konkretne postanowienia jak wyznaczenie granic obu państw, rozwiązanie sprawy uchodźców palestyńskich, kwestię przyszłego statusu Jerozolimy i spraw bezpieczeństwa. RB ONZ uznałaby też Palestynę za kraj członkowski ONZ. W sprawach stosunków Izraela z Syrią, Egiptem i Jordanią, Solana podkreślił iż jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie granic, "na stole powinno znaleźć się rozwiązanie, proponowane przez społeczność międzynarodową".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »