Prof. Jerzy Buzek na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego będzie kładł nacisk na takie wartości jak tolerancja – uważa ks. Jan Byrt z luterańskiej parafii w Szczyrku Salmopolu.
„Profesor to skromny i wspaniały, tolerancyjny wyznawca Kościoła ewangelickiego. Jest zawsze pełen optymizmu, co dało się doświadczyć w czasie nabożeństwa ekumenicznego przy ołtarzu europejskim w Beskidzie Śląskim” – zauważa duchowny.
Ks. Byrt zapowiedział, że 26 lipca o godz. 17.00 przy ołtarzu europejskim na Kotarzu nieopodal Przełęczy Salmopolskiej zamierza wspólnie z wiernymi podziękować Bogu za wybór Jerzego Buzka na tak odpowiedzialne stanowisko.
„Co więcej, pragniemy prosić Boga o zdrowie i prowadzenie prof. Buzka przez swoją kadencję PE, i o błogosławieństwo dla Europy, a co za tym idzie i dla Polski” – dodaje ewangelicki duchowny.
28 września 2008 roku przy kamiennej budowli, na którą składają się kamienie ze wszystkich państw UE oraz kontynentów, modlono się po raz pierwszy o pomyślność dla Starego Kontynentu.
Ołtarz europejski powstał z kamieni, które ludzie przywieźli ze wszystkich państw Europy i licznych zakątków Polski. Kamienie z innych części świata zostały wmurowane symbolicznie w bryłę ołtarza. Są tu kamienie m.in. z Jerozolimy, Sahary, Australii, USA, Brazylii. Dołączono nawet dwa meteoryty z kosmosu. Prywatni ofiarodawcy przynieśli także kamienie z ruin World Trade Center, oraz fiolkę z ziemią z Czarnobyla.
Konstrukcja ołtarza – usytuowanego na górskiej polanie, nieopodal szlaku turystycznego – ma 2, 5 m szerokości oraz 1, 5 m wysokości i głębokości. Prostokątna bryła dźwiga dwie kamienne płyty, tworzące ołtarzowy stół – mensę. Stoi na nim niewielki kamienny krzyż.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.