Ciąć płace albo kopalnie

Rząd dał górniczym związkom w Kompanii Węglowej alternatywę: albo cięcie płac, albo zamknięcie kopalń. Jeśli nie zgodzą się na obniżkę, to w nowej spółce będzie miejsce tylko dla siedmiu najlepszych kopalń z jedenastu - pisze "Gazeta Wyborcza".

W trakcie niedawnego spotkania, na którym zarząd Kompanii Węglowej przedstawił założenia planu techniczno-ekonomicznego Polskiej Grupy Górniczej (PGG) na lata 2016-17, poinformowano, że PGG ma powstać na początku maja.

Nowa spółka będzie złożona z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej. W jej tworzenie mają się zaangażować państwowe spółki, które mają wyłożyć niemal 12 mld złotych - czytamy w artykule.

"Górnicy usłyszeli, że PGG może powstać bez cięć górniczych wynagrodzeń, jednak nie w takim kształcie jak zakładano" - relacjonuje gazeta. Spółka musiałby powstać z siedmiu najlepszych kopalń, a cztery najgorsze musiałyby odpaść - dodaje.

Rozmowy związkowców górniczych z rządem będą kontynuowane - podsumowuje dziennik.

«« | « | 1 | » | »»
 • Fryderyk
  03.02.2016 08:58
  I w ten oto sposób, w krótkim czasie, politycy PiS-u wystrychnęli na dudka, albo wydudkali na strychu górniczy elektorat. Ps. Czy może mi ktoś podrzucić link z obietnicami prezydenta albo innych polityków PiS z kampanii wyborczej, że nie będą zamykali kopalń, ani że nie będzie zamachu na wynagrodzenia górników.
 • Maluczki
  03.02.2016 09:56
  Kto słucha GW, ten sam sobie i innym szkodzi!
 • MarianNowak
  03.02.2016 10:58
  Premier Szydło wielokrotnie podkreślała w kampanii, że na Śląsku „bije przemysłowe serce Polski".
  PiS w czasie kampanii unikał jak ognia mówienia o zamykaniu kopalń i zapowiadał zmiany bez szkody dla górników. Wydaje się jednak, że zmiany tego sektora polskiej gospodarki nie odbędą się bezboleśnie. Projekt PiS dotyczący naprawy i restrukturyzacji stanu powtarza główne założenia projektu ustawy Platformy, W projekcie PiS brakuje zapisów o integracji górnictwa z przemysłem energetycznym, który był jednym z najważniejszych punktów programu PO. W tym projekcie jest zawarty wniosek, iż wygaszenie działalności jednostek, które przynoszą największe straty ich dalsze funkcjonowanie jest ekonomicznie i geologicznie nieuzasadnione. Paradoksalnie projekt zakłada, że nadal będzie funkcjonowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, czyli w istocie podmiot odpowiedzialny za zamykanie nierentownych zakładów. Polskie górnictwo nadal jest fatalnie zarządzane, czego rząd PIS nie potrafi naprawić.
 • rockfan
  03.02.2016 11:20
  Nie stac nas na utrzymmywanie nierentownych kopalni i innych uprzywiljowanych ,ja i wiekszosc spoleczenstwa zaiwania w prywatnych zakladach i nie slyszalem zeby ktokolwiek sie o nas martwil,a placimy niemale podatki by zadowolic zwiazek zawodowy i kopalnie niezarabiajace na siebie,kazdego dnia ludzie traca prace i musza sie martwic o jutro,wojsko,policja,kopalnie,,pielgniarki dlaczego tylko te grupy maja byc caly czas pod kloszem panstwa?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Czwartek
  noc
  22°C Czwartek
  rano
  29°C Czwartek
  dzień
  29°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »