Dziś Środa Popielcowa - rozpoczynamy Wielki Post

W Kościele zaczyna się liturgiczny okres Wielkiego Postu. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!

W 2017 r. Wielki Post rozpoczyna się wyjątkowo późno - Środa Popielcowa przypada 1 marca. Choć dzień ten nie jest świętem nakazanym, warto tego dnia uczestniczyć w Mszy Świętej. Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa: "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Historia tego obrzędu sięga VIII wieku.

Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta). Środa Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy Wielki Post, który skończy się w Wielki Czwartek. Tego dnia wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna liturgiczny okres Triduum Paschalnego.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • saherb
  10.02.2016 11:10
  Dlaczego napisane jest, że Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek, skoro 2 następne dni również są dniami postnymi?
 • Gość
  01.03.2017 08:12
  Jak jeść to proste np:jeżeli zjadłem śniadanie i obiad kolację itp słodycze rezygnuje z tego w tym dniu. Jeszcze nikt nie umarł z głodu po1dniu głodówki, oczywiście to zależy od indywidualnych potrzeb zdrowia każdego z osobna .
 • Gość
  01.03.2017 11:36
  Wezwanie Boga w Środę Popielcową [1884r]


  Spojrzyj na nas o Panie, okiem pełnym litościi zmiłuj się nad nami albowiem wielceśmy zgrzeszyli.
  Wspomnij Panie, na przygody, jakie nas spotkały: zgrzeszyliśmy, jak ojcowie nasi, pełni jesteśmy nieprawości, grzechy nasze są liczniejsze od włosów na głowach naszych.
  Na widok nędzy naszej zasmuciliśmy się bardzo i przelękliśmy się nieszczęść gotowych spaść na grzesznika; zguba nasza zdaje się być nieodzowną, a nikt nie spieszy ku wspomożeniu naszemu: bojaźń śmierci napełnia duszę naszą.
  Nic odrzucaj Panie, serca skruszonego i upokorzonego; wśród płaczu i postu zanosimy do Ciebie modły nasze,ofiarujemy Tobie jałmużny, które dla chwały Imienia Twego, rozdaliśmy ubogim, nędzę cierpiącym i niech ta jałmużna blaga Cię za nami.
  Do Ciebie się uciekamy, Panie, albowiem przebaczenia nie odmawiasz tym, którzy o nie szczerze Cię proszą.
  Do Ciebie się uciekamy, Panie i Boże nasz, albowiem Ty Sam wołasz lud swój, Ty go wybawisz z pod jarzma niewoli grzechowej, Ty go odkupisz: zmyj nieprawości jego we własnej Krwi Twojej, a z prochu i popiołu, w który się obróci po śmierci, utworzysz ciało chwalebne i połączysz je z duszą niezkazitelną na wieki wieków.
  P. Panie, wysłuchaj modlitwy moje, a wołanie moje niech do Ciebie przyjdzie.
  L. Nie odrzucaj łez moich.
  módlmy się:
  O Boże, który grzechami bywasz obrażony a pokuta przebłagany! przyjmij pokorne modły, jakie lud twój upadając przed Majestatem Twym Boskim ofiaruje Tobie a karanie, któreśmy na się przez grzechy ściągnęli, racz miłościwy Panie, od nas, sług Twoich, odwrócić.
  Amen

  Więcej modlitw tutaj: http://wielkipostpokutainawrocenie.blogspot.com/2011/04/wielki-post-2011.html
 • Rocznik59
  03.03.2017 08:07
  Skoro Wielki Post ma 40 dni, to kończy się w Wielką Sobotę, a nie w Wielki Czwartek... Licząc 6 tygodni od Środy Popielcowej po 6 dni (niedziela nie wlicza się do Wielkiego Postu) co daje 36 dni oraz środę, czwartek, piątek i sobotę w Wielkim Tygodniu to daje łącznie 40 dni...Chrystus zmartwychwstał dopiero w nocy z soboty na niedzielę (co według żydowskiego sposobu liczenia dni to już niedziela - liczy się od zmroku do zmroku)...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  12°C Sobota
  wieczór
  9°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  12°C Niedziela
  dzień
  wiecej »