Czy katolik może świętować walentynki, gdy wypadają w Środę Popielcową?

Profesor teologii wyjaśnia czy da się pogodzić rozpoczęcie Wielkiego Postu ze świętem zakochanych, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami.

Wiele osób przeżywa dylemat związany z faktem, że walentynki obchodzone 14 lutego wypadają w tym roku w Środę Popielcową, która jest dniem postu ścisłego i zarazem rozpoczyna okres czterdziestodniowej pokuty. O tym, jak pogodzić walentynki i Środę Popielcową i czy to w ogóle możliwe – mówi o. prof. Andrzej Derdziuk, teolog moralista z KUL, duszpasterz, autor licznych publikacji naukowych i z zakresu duchowości chrześcijańskiej.

- Ponieważ w tym roku walentynki wypadają w Środę Popielcową, to ze względu na ten szczególny dzień pokuty katolicy winni zachować powagę dnia i choć nic nie przeszkadza w składaniu sobie życzeń oraz ofiarowaniu prezentów jako oznak sympatii i miłości, to jednak powinno się unikać wystawnych przyjęć, tańców i urządzania imprez rozrywkowych, ze względu na solidarność z Chrystusem, który zaprasza nas do modlitwy i postu – wyjaśnia o. Derdziuk.

- Warto zdawać sobie sprawę, że nowa świecka tradycja wypiera obchodzony od wieków dzień pokuty, który jest zakorzeniony w Ewangelii i ma swoje ważne miejsce w refleksji chrześcijanina nad przemijaniem. Dzień ten jest okazją do zweryfikowania, na ile Chrystus ma miejsce w moim życiu zaabsorbowanym licznymi zajęciami w codziennym zabieganiu. Szczególny dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu domaga się należnego potraktowania Chrystusowego zaproszenia „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – precyzuje profesor teologii moralnej.

Zakonnik nie pozostawia wątpliwości również w kwestii jedzenia, picia czy zabawy 14 lutego 2018 r. - Oznacza to zatem w tym konkretnym przypadku powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych i picia napojów alkoholowych oraz hucznych zabaw i urządzanych przyjęć. Jest dopuszczalne spożycie jednego posiłku do syta i dwóch nieco skromniejszych.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • PTaraski
  01.02.2018 13:02
  Pytanie wprowadza w błąd, bo od razu sugeruje, że tzw. walentynki mogą być "świętowane" przez katolików. Powinno więc być postawione zupełnie inaczej: czy katolik w ogóle może świętować "walentynki".

  I odpowiedź jest jednoznaczna: nie może. Nie może, bo to "święto" kładzie nacisk na niskie uczucia, szczególnie pożądliwość, na stronę seksualną relacji.

  Nie ma tu miejsca na powściągliwość, na umieszczenie relacji we właściwym kontekście, np. narzeczeństwa, które prowadzi do małżeństwa, do sakramentu, do odpowiedzialności.

  "Walentynki" to jest rodzaj bachanaliów, czyli właśnie triumfu pożądliwości nad moralnością, odpowiedzialnością i powściągliwością.
 • PTaraski
  01.02.2018 17:07
  Myli się Pan, Panie Marcinie. Tzw. Walentynki wcale nie są świętem kościelnym, czy nawet "chrześcijańskim", chociaż wypadają we wspomnienie św. Walentego. Jest to "święto bachiczne, na co wskazuje nieprzyzwoite zachowanie dwojga ludzi na zdjęciu. Oczywiście w dobie "teologii ciała", Amoris Laetitia, rewizji Humane Vitae itp. itd..

  Długo by pisać o aferach wewnątrz kościelnych dotyczących spraw obyczajowych i ich doktrynalnych podstawach, o antropocentryzmie, o pelagianizmie, o imanentyzmie, o SW2, o JP2, itp.

  Mówiąc prosto, w ich wyniku, wielu katolików w tym duchownych zatraciło niestety zmysł moralny, i tak naprawdę nie kieruje się już katolickim sumieniem. Po prostu niemoralne stało się "normą", stąd powyższe podejście i postawa wielu.
 • MarcinGąbka
  01.02.2018 18:09
  MarcinGąbka
  PTARASKI. Sugeruje pan, że zepsucie moralne jest winą walentynek. Ja uważam, że to złe obchodzenie walentynek, jest winą zepsucia moralnego. A zdjęcie zdjęciem. Możemy się kłócić z gosc.pl, czy wybrał dobre, czy złe zdjęcie, ale nie o to chodzi. Walentynki to ogółem rzecz biorąc święto zakochanych. Święto, w które można drugiej osobie wręczyć podarek, zaprosić do kina, albo na randkę. Święto, kiedy gburowaty mąż, który zapomniał co to znaczy okazać czułość żonie, powiedzieć, że ją kocha, może okazać jej swe uczucia., wręczyć jej bukiet kwiatów. Piękne święto, To, że poganie robią z nim co chcą, jest inną sprawą. Równie dobrze mógłby się pan czepiać, że Boże Narodzenie to tak naprawdę święto boga słońca, na siłę podszyte chrześcijańską ideologią, bo takiego święta całe wieki nie było w Kościele.
  Same w sobie Walentynki, choć nie mają w chrześcijaństwie żadnej znaczącej rangi, są świętem dobrym z założenia, jeśli tylko ktoś żyje po chrześcijańsku.
 • JAWA25
  01.02.2018 19:23
  "Niechaj więc nikt was nie osądza z powodu jedzenia i picia, bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu. Są to tylko cienie spraw przyszłych" Kol 2,16n
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
6°C Środa
dzień
7°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
4°C Czwartek
rano
wiecej »