Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl wylądował w czwartek wieczorem na Kubie - poinformowała agencja EFE. Rozpoczął tym samym swoją wizytę na Karaibach, która potrwa do 22 lutego. W piątek wieczorem spotka się w Hawanie, stolicy Kuby, z papieżem Franciszkiem.
Na lotnisku w Hawanie moskiewskiego patriarchę przywitał przywódca Kuby, Raul Castro. Wraz z nim Cyryla powitali też członkowie rządu i reprezentanci Kościoła Prawosławnego na wyspie.
Jeszcze na płycie lotniska patriarcha pobłogosławił Kubańczyków: "Życzę dobrobytu i radości ludowi Kuby, każdemu z was. Niech Bóg, jego miłosierdzie i miłość, będzie z wami".
Oznajmił też, że z entuzjazmem i wiarą po raz czwarty przybywa na Kubę, choć - jak zaznacza agencja EFE - po raz pierwszy w roli przywódcy Kościoła Prawosławnego.
Dodatkowo Cyryl podkreślił "współpracę i przyjaźń", jakie łączą Kubę z Rosją.
Wśród osób towarzyszących patriarsze jest metropolita wołokołamski Hilarion, osoba nr 2 w patriarchacie, który uczestniczył w rozmowach na temat historycznego spotkania przywódców katolicyzmu i prawosławia. Przewidziane na piątek spotkanie z papieżem Franciszkiem uważane jest za kluczowe wydarzenie w historii chrześcijaństwa od czasu schizmy z 1054 roku. W ogłoszonym 5 lutego wspólnym komunikacie Watykan i Patriarchat rosyjski podały, że spotkanie, w trakcie którego dojdzie do prywatnej rozmowy, zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji.
Na Kubie Cyryl rozmawiać będzie też z Raulem i Fidelem Castro, a 14 lutego odprawi w stolicy kraju nabożeństwo w cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Jeszcze jako przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Cyryl oficjalnie poświęcił tę cerkiew w 2008 roku. Podczas swojej wizyty patriarcha odwiedzi też Paragwaj i Brazylię.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.