1050 chórzystów wykona w kwietniu na poznańskim stadionie pieśń jubileuszową obchodów rocznicy Chrztu Polski. Utwór zatytułowany "Gdzie chrzest, tam nadzieja" skomponował wokalista, gitarzysta i aranżer muzyczny Leopold "Poldek" Twardowski.
"Chór jubileuszowy podzielony będzie na specjalne sekcje. Już obecnie pieśń ćwiczą nie tylko grupy chóralne w całej Polsce, ale i za granicą, m.in. w Londynie" - powiedział PAP kompozytor Leopold Twardowski.
Jak dodał, organizatorom zależy, aby o 1050 latach chrześcijańskiej historii Polski, w symboliczny sposób opowiedziało właśnie 1050 głosów. "Zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże, ale obecnie jeszcze zbieramy zgłoszenia od chętnych chórów, które chciałyby się zaangażować" - podkreślił Twardowski.
W kwietniu, podczas obchodów jubileuszu, chórowi towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna, stworzona przez muzyków z Poznania i Krakowa. Pierwsza próba sekcji chóralnej z Wielkopolski odbędzie się 2 kwietnia w Poznaniu.
Pieśń jubileuszowa rozpoczyna się słowami - "gdzie chrzest, tam nadzieja, tam droga zbawienia, przez wiarę w miłości, ku pełni radości". Jej słowa napisała Helena Abbe wraz z autorem muzyki, Leopoldem Twardowskim. Jak podkreślił kompozytor, pieśń ma być wyrazem radosnego świętowania; wolnego od wszelkich narodowych i czysto ludzkich podziałów.
"Motyw tego utworu wybrzmiał najpierw we mnie, potem w mojej duszy i przelał się na nuty, rytm i wszystkie instrumenty. Chciałbym, żeby to był też nasz wspólny głos - głos Polaków, którzy żyją w czasach, gdzie lepiej szukać tego, co nas łączy, a oddalać od tego - co dzieli. Chciałbym, aby ta pieśń pomagała w radosnym świętowaniu, akcentowała jedność" - powiedział.
Utwór będzie miał rytm poloneza. Zdaniem Twardowskiego, jest to motyw bardzo ważny i szczególny w polskiej historii.
"Szukając wątku pod względem melodyjno-rytmicznym pomyślałem, że idealny będzie tu właśnie polonez ze względu na jego radosny i bardzo uroczysty charakter. Polonez bardzo często występował też w ważnych momentach naszej historii i wpleciony był w przeżywanie narodowych nadziei. Jest to oczywiście także taniec i dlatego na dzień obchodów przygotowany będzie również specjalny układ choreograficzny, który zatańczą poznańscy tancerze" - mówił kompozytor.
Tytuł pieśni "Gdzie chrzest, tam nadzieja" jest jednocześnie hasłem tegorocznych obchodów jubileuszu.
Główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. W pierwszej stolicy Polski, prezydent Andrzej Duda wraz z episkopatem Polski i Legatem Papieskim będzie dziękował za chrzest Polski w gnieźnieńskiej katedrze. Kolejnego dnia, w Poznaniu, odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, podczas którego orędzie do Polaków wygłosi Prezydent RP. 16 kwietnia planowane są natomiast uroczystości m.in. na poznańskim Stadionie Miejskim, w których ma wziąć udział ponad 40 tys. osób. Kwietniowe obchody jubileuszu odbędą się także w Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.