1050 głosów na 1050. rocznicę Chrztu Polski

1050 chórzystów wykona w kwietniu na poznańskim stadionie pieśń jubileuszową obchodów rocznicy Chrztu Polski. Utwór zatytułowany "Gdzie chrzest, tam nadzieja" skomponował wokalista, gitarzysta i aranżer muzyczny Leopold "Poldek" Twardowski.

"Chór jubileuszowy podzielony będzie na specjalne sekcje. Już obecnie pieśń ćwiczą nie tylko grupy chóralne w całej Polsce, ale i za granicą, m.in. w Londynie" - powiedział PAP kompozytor Leopold Twardowski.

Jak dodał, organizatorom zależy, aby o 1050 latach chrześcijańskiej historii Polski, w symboliczny sposób opowiedziało właśnie 1050 głosów. "Zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże, ale obecnie jeszcze zbieramy zgłoszenia od chętnych chórów, które chciałyby się zaangażować" - podkreślił Twardowski.

W kwietniu, podczas obchodów jubileuszu, chórowi towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna, stworzona przez muzyków z Poznania i Krakowa. Pierwsza próba sekcji chóralnej z Wielkopolski odbędzie się 2 kwietnia w Poznaniu.

Pieśń jubileuszowa rozpoczyna się słowami - "gdzie chrzest, tam nadzieja, tam droga zbawienia, przez wiarę w miłości, ku pełni radości". Jej słowa napisała Helena Abbe wraz z autorem muzyki, Leopoldem Twardowskim. Jak podkreślił kompozytor, pieśń ma być wyrazem radosnego świętowania; wolnego od wszelkich narodowych i czysto ludzkich podziałów.

"Motyw tego utworu wybrzmiał najpierw we mnie, potem w mojej duszy i przelał się na nuty, rytm i wszystkie instrumenty. Chciałbym, żeby to był też nasz wspólny głos - głos Polaków, którzy żyją w czasach, gdzie lepiej szukać tego, co nas łączy, a oddalać od tego - co dzieli. Chciałbym, aby ta pieśń pomagała w radosnym świętowaniu, akcentowała jedność" - powiedział.

Utwór będzie miał rytm poloneza. Zdaniem Twardowskiego, jest to motyw bardzo ważny i szczególny w polskiej historii.

"Szukając wątku pod względem melodyjno-rytmicznym pomyślałem, że idealny będzie tu właśnie polonez ze względu na jego radosny i bardzo uroczysty charakter. Polonez bardzo często występował też w ważnych momentach naszej historii i wpleciony był w przeżywanie narodowych nadziei. Jest to oczywiście także taniec i dlatego na dzień obchodów przygotowany będzie również specjalny układ choreograficzny, który zatańczą poznańscy tancerze" - mówił kompozytor.

Tytuł pieśni "Gdzie chrzest, tam nadzieja" jest jednocześnie hasłem tegorocznych obchodów jubileuszu.

Główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. W pierwszej stolicy Polski, prezydent Andrzej Duda wraz z episkopatem Polski i Legatem Papieskim będzie dziękował za chrzest Polski w gnieźnieńskiej katedrze. Kolejnego dnia, w Poznaniu, odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, podczas którego orędzie do Polaków wygłosi Prezydent RP. 16 kwietnia planowane są natomiast uroczystości m.in. na poznańskim Stadionie Miejskim, w których ma wziąć udział ponad 40 tys. osób. Kwietniowe obchody jubileuszu odbędą się także w Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  wiecej »