Reklama

Rodzina 500 plus: czas wdrażania i szkoleń

W całej Polsce rozpoczynamy cykl szkoleń dla osób, które będą obsługiwały program 500 plus - zapowiedziała w piątek minister rodziny Elżbieta Rafalska. Wnioski ws. wsparcia będzie można składać na portalach: empatia, ZUS i ePUAP oraz za pośrednictwem banków.

Reklama

"Został zakończony proces legislacyjny ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. (...) Przed nami nowy etap - etap wdrożenia i uruchomienia tego największego programu adresowanego do polskich rodzin. Programu, z którego skorzysta niemalże 4 mln polskich dzieci, a 2 mln 700 rodzin złoży wnioski" - mówiła w piątek na konferencji prasowej szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Przed nami nowe wyzwanie związane z tym, jak zorganizować, w jaki sposób uruchomić ten program; żeby stało się to sprawnie, żeby współpraca z samorządami dobrze się ułożyła, by składanie wniosków i ich obsługa nie nastręczała żadnych trudności" - podkreśliła minister.

Zapowiedziała cykl szkoleń w całej Polsce dla osób, które będą obsługiwały program 500 plus. "Szkolenia inaugurujemy dzisiaj w Warszawie" - zaznaczyła. Ma w nim wziąć udział około 400 osób. Rafalska poinformowała, że resort rodziny przygotował podręcznik, "instruktarz postępowania", który ma być pomocny przy rozpatrywaniu wniosków o wsparcie.

Jak dodała, minister cyfryzacji Anna Streżyńska "robiła wszystko", by poza papierową możliwością składania wniosków o wsparcie, można było to zrobić drogą online.

"Większość wniosków zapewne zostanie złożona bezpośrednio w urzędach jednostek samorządu terytorialnego. Mając świadomość, że wniosków na początku tego procesu będzie bardzo dużo, a także mając świadomość, że odziedziczyliśmy dosyć ułomne, nie zawsze sprawne systemy teleinformatyczne, które służą kontaktowi obywatela z administracją, chcemy zapewnić wielokanałową możliwość składania wniosków o wypłaty świadczeń z +500 plus+" - zadeklarowała Streżyńska.

Szefowa resortu cyfryzacji wyjaśniła, że będzie to odbywać się za pomocą czterech kanałów. Pierwszy to portal empatia prowadzony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, drugi - portal usług elektronicznych ZUS, trzeci - ePUAP, a czwarty to banki wymienione w specjalnym, wspólnym obwieszczeniu ministrów rodziny i cyfryzacji. Chodzi o banki, które - jak zaznaczyła - spełnią "określone wymagania zapewnienia bezpieczeństwa składania takich wniosków".

"Wielokanałowość, czyli zapewnienie wielu dróg dotarcia z wnioskiem do właściwego urzędu gminy czy miasta zapewni rozładowanie potencjalnych kolejek i komfort, bo można będzie wypełnić wypełnić te wnioski online i w ten sposób załączyć również wymagane rozporządzeniem załączniki i oczekiwać na przyznanie świadczenia" - dodała Streżyńska. (PAP)

dol/ akw/ par/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
2°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama