Były prezydent odpowiada na ujawnione w IPN dokumenty na jego temat.
Przebywający wciąż za granicą Lech Wałęsa od czasu odnalezienia w domu Kiszczaków dokumentów świadczących o tym, że w latach 1971-1976 współpracował z SB jako TW "Bolek", przekazywał informacje służbom PRL-u i odbierał pieniądze, kolejny raz odniósł się do sprawy na swoim mikroblogu.
"Tak przegrałem , ale tylko w tym miejscu gdzie prawie wszyscy uwierzyli że jednak jakaś zdradziecka agenturalna współpraca z SB 46 lat temu incydentalnie krótko ale była , i na krótko zostałem złamany .To nieprawda.
Nie jestem w stanie jednak Was Przekonać Dziękuję zdradziliście mnie nie ja Was".
Odkąd wdowa po gen. Czesławie Kiszczaku zgłosiła się do IPN z ofertą sprzedaży materiałów przechowywanych przez jej zmarłego męża, Lech Wałęsa na swoim blogu zaprzecza, jakoby informacje o jego współpracy z SB były prawdziwe. Przekonuje, że nigdy nie dał się złamać. "Jedna sprawa mnie niepokoi , uwierzono że dałem się złamać , że jednak mimo wszystko w latach 70 lekko współpracowałem donosiłem i brałem pieniądze .NIE . NIE .NIE".
W jednym z wpisów dał też do zrozumienia, że żyje jeszcze człowiek, który zna prawdę i mógłby ją ujawnić, a tym samym wyjaśnić sytuację, w jakiej znalazł się Wałęsa i dlaczego istnieją dokumenty świadczące o jego współpracy z SB. Lech Wałęsa dodał, że jest związany obietnicą, która nie pozwala mu wyjawić prawdy. Dodał, że popełnił w życiu błąd, ale nie taki, jaki zarzuca się mu w kontekście ujawnionych akt.
Jak podaje PAP, w aktach ujawnionych przez IPN jest katalog wypłat dla TW "Bolek" - pierwsza z datą 5 stycznia 1971 r., na kwotę 1000 zł. Są też m.in. odręcznie napisane potwierdzenia odbioru pieniędzy. Pierwsze doniesienie z teczki pracy TW "Bolek" datowane jest na 4 stycznia 1971 r., a ostatnie - 18 lutego 1976 r. Doniesienia w większości są spisywane przez funkcjonariuszy SB ze słów "Bolka", wiele zapisanych przez nich odręcznie, dlatego nie są łatwe do odczytania.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.